Seeder tegi ettepaneku peatada kriisi ajal teise samba maksed

{{1584370680000 | amCalendar}}
Helir-Valdor Seeder
Helir-Valdor Seeder Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul tuleks valitsusel erakorralises olukorras kaaluda teise pensionisamba maksete ajutist peatamist. Opositsioonilise Reformierakonna saadik Andres Sutt leiab, et teise samba maksete peatamine ei anna raha juurde ühelegi inimesele, kes on töö kaotanud või sundpuhkusel.

Seederi sõnul on koroonaviiruse levik põhjustanud tõsiseid tagasilööke maailmamajandusele ja saatnud börsid suurtesse langustesse.

Seeder märkis, et USA tööstusaktsiate indeks Dow Jones kukkus eelmise nädala neljapäeval 10 protsenti, mis on suurim ühepäevane langus pärast 1987. aastat.

"Ka Euroopa börsid, sealhulgas Tallinna börs, on kõvasti kukkunud ja seega kahanevad kiiresti ka teise pensionisambaga liitunute pensionisäästud," ütles Seeder.

Seederi sõnul lõpetakse teise pensionisamba maksete peatamine raha sundkorras saatmise langevatele börsidele ning võimaldab säästa inimeste ja maksumaksjate rahalisi vahendeid kriisi mõjude leevendamiseks.

"Ka Eesti Pank on soovitanud valitsusel rakendada koroonaviiruse tõttu pärsitud majanduse toetamiseks kiiremõjulisi, hästi sihitud ja ajutisi majanduspoliitilisi meetmeid. Sellest lähtuvalt teen ettepaneku kaaluda teise pensionisamba maksete ajutist peatamist," ütles Seeder.

Sutt: II samba maksete peatamine inimestele raha juurde ei anna

Riigikogu liige ja endine Eesti Panga asepresident Andres Sutt (Reformierakond) ütles Seederi ettepanekut kommenteerides, et tema ootab valitsuselt hoopis tervikvaadet, kuidas kriisi mõjusid leevendada.

"Vastukäivaid soovitusi, kas toetada majandust või kärpida, ei tohi anda. Martin Helme räägib suurest majanduse elavdamise paketist, samas paneb Helir-Valdor Seeder ette riigi kulude kärpimist. Need on vastuolulised sõnumid, kuid ühiskond vajab selgust. Selgeid ettepanekuid ootavad valitsuselt nii inimesed, ettevõtjad kui ka riigikogu," märkis Sutt.

Suti sõnul on viiruse tõttu inimeste majanduslikuks mureks töökoha ja sissetuleku kaotamine. Ettevõtete mure aga töökäte puudus ja tellimuste vähenemine, mis muudab ettevõtete toimimise keeruliseks.

"Teise samba maksete peatamine aga ei anna raha juurde ühelegi inimesele, kes on töö kaotanud või sundpuhkusel. Samamoodi on fondiosakute müük langeva turu olukorras halvim investeerimissoovitus. Vajame selget fookust - inimesed ja ettevõtjad ootavad konkreetseid, lühiajalisi ja kiireid meetmeid, mis aitavad pehmendada sissetulekute ja müügi langust," märkis Sutt.

Teise samba maksed peatati ka eelmise suure majanduskriisi ajal 1. juunist 2009 kuni 31. detsembrini 2010. Inimesed said samas valida vabatahtlikult maksete jätkamise.

Toimetaja: Marko Tooming, Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: