Edaspidi on koroonaproovi eelduseks perearsti saatekiri

{{1584559860000 | amCalendar}}
Foto: "Pealtnägija" Facebook

Eestis on koroonaviirus tuvastatud 258 inimesel. Enam kui pooled neist on vanuses 30-49 aastat, vanemaealised ehk üle 65-aastased moodustavad nakatunutest kümnendiku. Nakatunute arv on kindlasti märgatavalt suurem, sest kergemate süptomitega inimesi ei ole testitud. Nüüd aga hakkab riik koostöös erasektoriga tegema senisest oluliselt rohkem koroonaviiruse teste, mille eelduseks on perearsti saatekiri.

See ei tähenda inimeste laustestimist, vaid tähtsaks lüliks saab perearst, kes otsustab, kas inimene vajab testi või ei, ja vajadusel annab saatekirja.

Synlabi laboris suudetakse ööpäevas analüüsida umbes 500 koroonaviiruse testi. Uueks nädalaks on see arv kahekordistunud ja sealt edasi veelgi suurem, sest neljapäevast algab riigi ja erasektori koostöö laialdasemaks testimiseks.

"Patsient, kes tunneb ennast halvasti või kellel on ägeda respiratoorse viiruse sümptomaatika, võtab ühendust perearstiga ehk siis läbi esmatasandi. Perearst siis otsustab, et kui patsient kuulub riskirühma - riskirühma kuuluvad üle 60-aastased - või kui tal on krooniline haigus lisaks viiruse sümptomaatikale, siis sel juhul teeb perearst tellimuse," kirjeldas Synlabi Põhja-Euroopa regiooni tegevjuht Rainar Aamisepp edasist korraldust.

Kui perearst on saatekirja väljastanud, võtab Synlab ise inimesega ühendust ja juhendab, mida edasi teha. Proovide võtmiseks luuakse üle Eesti esilalgu seitse drive-in testimispunkti, nagu oli mõnda aega Kuressaares.

"Oleme tellinud juurde teste," ütles sotsiaalminister Tanel Kiik.

Kiige sõnul on 10-12 000 testi veel varus, ent sel nädalal peaks 20 000 testi lisaks tulema ja järgmisel nädalal veel mitukümmend tuhat.

Eesti laborite võimekus on teha lähikuudel 50-60 000 koroonaviiruse testi, ütles minister.

Loomisel on võimekus ka kodus testida, kui inimene ei saa teatud põhjusel sealt lahkuda. Ilma perearsti saatekirjata aga ei ole mõtet testimispunkti minna.

"Eelkõige on see ordineeritud neile, kellel seda tõesti on vaja. Aga tõesti, perearstikeskusesse ei ole mõtet minna, meie ehk siis Synlabi verevõtukohtadesse ei ole mõtet minna ega ka teistesse tervishoiuastustetsse. Neid võetakse ikka väga suunatud kohtades," selgitas Aamisepp.

Loodav testimise laiendamine üle Eesti ei tähenda siiski laustestimist, vaid perearst on see, kes otsustab testi vajaduse.

"Me peame aru saama, et see testimisvõimekus ja testimisdiagnostika kättesaadavus Euroopa turul on tegelikult piiratud. Paljud riigid tahavad laiendada testimisvõimekust ja samaaegselt on ka mingite kaupade ja tootmiste piirangud," selgitas terviseameti erakorralise meditsiini
osakonna juhataja Martin Kadai.

Kes täpsemalt on need, kellele edaspidi testi tegema hakatakse, selgub neljapäeval.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: