Popov: koroonaviirusega haiglaravi vajavate patsientide arv hakkab kasvama ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1585048620000 | amCalendar}}
Foto: PERH

Kui vaatame Eestist koroonaviiruse leviku poolest veidi eespool olevate riikide kogemust, siis teame, et meilgi hakkab patsientide arv kasvama ja valmistume praegu selleks, ütles terviseameti kriisistaabi meditsiinijuht Arkadi Popov pressikonverentsil.

Popovi sõnul luuakse põhja ja lõuna regiooni staabid, kus eestvedajaiks on Põhja-Eesti regionaalhaigla ja Tartu ülikooli kliinikum. Sinna on kontsentreeritud meditsiiniline ekspertiis, intensiivravi- ja ventilatsioonivõimekus, personal ja kaitsevahendid.

Regionaalhaiglas ja kliinikumis on nakatunute jaoks loodud spetsiaalsed osakonnad, haiglasse tulijaile välja töötatud eraldi teekonnad, vabastatud isolatsioonipalatid ning nii peaks see koroonaviiruse laialdase leviku korral toimuma igas haiglas.

"Me teame, et patsientide arv hakkab kasvama. Kui vaatame teiste riikide kogemust - Itaalia, Prantsusmaa, Inglismaa, mis liiguvad meist selle nakkuse levikuga natuke eespool, siis trendid on samad. Ja me valmistume, et patsientide arv kasvab, see vastutus on igal tervishoiuteenuse pakkujal olemas. Meie praegune plaan kriisijuhtimise ümberkorraldamisel ongi see, et need suuremad haiglad, kus ettevalmistustööd on juba tehtud, saaksid olla abiks teistele, et samad ümberkorraldused oleksid maksimaalselt tõhusad," sõnas ta.

Popov kinnitas "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et praegu on Eesti haiglates kokku piisavalt voodikohti koroonapatsientide vastuvõtmiseks. Probleeme võib tekitada aga arstide ja õdede haigestumine.

"Kuna plaaniline töö on peatatud praktiliselt igal pool, siis juba praegu võime öelda, et voodikohad on vabanenud. Me näeme, et kirurgia ei toimu täismahus, tänu sellele ka intensiivravi voodikohad on vabanenud. Momendil on Eestis peaaegu 200 voodikohta intensiivraviosakondades, mis saavad pakkuda ventilatsioonivõimekust. Me teame, et meil Eestis on peaaegu 300 hingamisaparaati," selgitas Popov.

"Meie olulised prognoosid ütlevad, et väga tõsine faktor, mis võib avaldada mõju, on personal ja personali haigestumine. Kvalifitseeritud personal võib ka haigestuda, millega peab arvestama," lisas ta.

Popovi sõnul peab ühiskond olema valmis ka selleks, et mõni inimene võib koroonaviiruse tõttu surra. "Kahjuks ma pean tõdema, et meie ühiskond peab selleks olema valmis. Haigus on tõsine, just sellepärast võetakse ette rangeid meetmeid karantiini osas selleks, et inimesed püsiksid kodus. See ei ole ilmaasjata sõnum. Selle taga on reaalselt inimeste tervis ja elu," ütles Popov.

Terviseameti peadirektor Merike Jürilo ütles pressikonverentsil, et kõik haiglad on juba kuu või poolteist olnud teadlikud, et iga kell võib uksest sisse astuda nakkusohtlik patsient ja esmaülesanne on jälgida, et viirus haiglasse ei jõuaks.

Meditsiinijuht toodi terviseameti kriisijuhtimisstruktuuri Jürilo sõnul just selleks, kui on vaja üldhaiglates või mujal kedagi järele aidata, milliseid muudatusi on tarvis ravikorralduses teha, et see oleks maksimaalselt ohutu nii arstkonnale, õdedele kui ka patsientidele.

Terviseameti juhi sõnul tuleb üha enam suhtuda päevas tehtud koroonaanalüüside arvu reservatsioonidega, sest kui eri piirkondades võetakse proove, siis tekib väikseid nihkeid selles, kuni need jõuavad laborisse, ära analüüsitakse ja tervise infosüsteemi jõuavad.

"Meie esmane soov on, et lähiajal läheks kogu statistika tervise infosüsteemi põhiseks, et reaalajas saaks vaadata, kui palju on testitud, tervenenud ja haigestunud," lausus ta.

Jürilo lisas, et perearstid on vastutustundlikud ja on välja kirjutanud üksjagu saatekirju. Kõik, kellel on testi vaja, eelkõige sümptomitega inimesed, usutavasti selle testi ka saavad, kinnitas ta.

Kõik pressikonverentsil osalenud rõhutasid, kui vajalik on jätkuvalt see, et inimesed hoiaksid oma suhtlust pereringis ning ei laseks ka lastel kampadena koguneda.

 

Toimetaja: Karin Koppel, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: