Sõeluuringust ilma jäänud rasedad saavad NIPT-testi teha haigekassa kulul

Vereproovianumad.
Vereproovianumad. Autor/allikas: ERR

Eriolukorra tõttu jätsid haiglad ära rasedate esimese trimestri sõeluuringu, kuid selle asemel rahastab haigekassa alates 17. märtsist NIPT-testi, mis võimaldab sagedasemad kromosoomihaigused varakult avastada.

Haigekassa teatel alustasid nad NIPT-testi rahastamist Eesti naistearstide seltsi palvel. Tasuta saavad selle teha kõik naised, kelle esimese trimestri kombineeritud sõeluuring, mis on tuntud ka kui OSCAR-test, eriolukorra tõttu tühistatakse.

Need rasedad, kes jõudsid enne rahastamisotsuse vastuvõtmist testi eest ise maksta, peaksid pöörduma testi teinud haiglasse ja raha makstakse neile tagasi. Haigla esitab arve omakorda haigekassale.

Samas ei puuduta otsus naisi, kellele on esimese trimestri kombineeritud sõeluuring juba tehtud ja kromosoomihaiguste risk on selle järgi madal. Neile NIPT-testi lisaks ei tehta.

Mitmikraseduse korral tehakse aga nii esimese trimestri kombineeritud sõeluuring kui vajadusel ka NIPT.

NIPT-uuring võimaldab avastada sagedasemad kromosoomhaigused juba raseduse varases staadiumis. Naistearstide seltsi teatel on see tõenduspõhine meetod enamlevinud kromosoomhaiguste avastamiseks. 

NIPT ehk loote rakuvaba DNA sünnieelne sõeluuring tehakse ema vereproovist, mis võetakse siis, kui ema läheb rasedust 10.-13. rasedusnädalal arvele võtma. Sellega on võimalik diagnoosida erinevaid kromosoomhaigusi ja efektiivselt asendada esimese trimestri skriining.

Seni said testi tasuta teha ainult riskigruppi kuuluvad rasedad, kuid naistearstide selts taotles võimaluse laiendamist kõigile rasedatele, et tagada ka eriolukorras parima ravikvaliteedi säilimine.

"NIPT-test võimaldab üles leida enamiku seni märkamata jäänud kromosoomhaiguste juhtudest. Ema verest võetud proov aitab täpsustada riski erinevateks kõrvalekalleteks nagu näiteks Downi sündroom, Turneri sündroom, Edwardsi sündroom ja Patau sündroom," rääkis haigekassa eriarstiabi teenuste ekspert Tanel Kaju. 

Naistearstide selts palub tungivalt kõigil rasedatel püsida kodus ja vältida kontakte, mis ei ole hädavajalikud. Koroonaviirus on uus ja hetkel ei ole teada, kuidas see lootele mõjub.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: