EL-i riigid leppisid kokku koroonaäppide põhimõtetes

Koroonaäpp
Koroonaäpp Autor/allikas: SCANPIX / SIPA / ROBIN UTRECHT

Euroopa Liidu riigid otsustasid neljapäeval, et koroonaviiruse leviku piiramiseks loodavad mobiiltelefoni rakendused ei tohiks kasutada inimeste individuaalseid asukohaandmeid.

"Üksikinimeste liikumisandmete kogumine konatktide jälgimiseks oleks suureks ohuks julgeolekule ja inimeste privaatsusele," öeldakse euobserver.com-i vahendatud liikmesriikide vahel kokku lepitud juhendis, millele on oma toetust avaldanud ka Euroopa Komisjon.

Samuti peavad kasutusse võetavad äpid olema ajutised ja inimeste jaoks vabatahtlikud ning nende kasutajatel ei tohiks olla võimalik tuvastada nakatunuid või nendega kokkupuutunuid. Lisaks tohib rakendustega kogutavat infot säilitada ainult lühikest aega, rõhutati kokkulepitud juhendis.

"Kuigi me peame olema innovatiivsed ning kasutama tehnoloogia pakutavaid võimalusi pandeemiaga võitluseks parimal moel, ei saa me teha kompromisse oma väärtuste ja inimeste privaatsuse tagamise osas," ütles Euroopa Komisjoni siseturuvolinik Thierry Breton neljapäeval tehtud avalduses.

Eksperdid on siiski hoiatanud, et oleks keeruline kõiki neid äppe, mis liikmesriikides iga päev luuakse, sundida kokkulepitud nõuetest kinni pidama.

See on ka põhjus, miks EL-i andmekaitseamet kutsus üles looma riigipõhiste rakenduste asemel ühtset, Euroopa-ülest koroonaäppi.

Neljapäevane kokkulepe on osa Euroopa Komisjoni eelmisel nädalal esitatud laiemast raamistikust, milles käsitletakse mobiilitehnoloogia ja andmetöötluse kasutamist koroonapandeemiaga võitlemiseks.

Riikide heakskiidetud põhimõtete kohaselt peab äppi kasutama hakkav inimene andma nõusoleku rakenduse iga eraldi funktsiooni käivitamiseks nagu näiteks kontaktide jälgimine või hoiatuste saamine.

Liikmesriikide terviseametid peaksid hindama rakenduste kasutamise mõtekust aprilli lõpuks ning nende põhjal peaks Euroopa Komisjon avaldama oma raporti juunis.

Google ja Apple on avanud oma operatsioonisüsteemid arendajatele selleks, et nende baasil luua koroonaäppe.

Kokku lepitud raamistiku põhjal saaks koroonaviiruse kandjatega kokkupuutumisi kindlaks teha bluetooth-tehnoloogia abil, mitte enam mobiilipositsioneerimist kasutades.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: