Tegelik tööpuudus võib olla ületanud 10 protsendi piiri

Ehitustööd Tallinnas.
Ehitustööd Tallinnas. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kuigi töötukassa ametlikud andmed näitavad tööpuuduseks Eestis praegu 7,3 protsenti, võib tegelik tööpuudus ulatuda praeguseks juba üle 10 protsendi.

Nimelt kui liita ametlikult töötuna arvel olevale 47 050 inimesele 29 778 inimest, kes saavad esmaspäevase seisuga töötukassalt töötasu hüvitist, siis oleks alahõivatute hulk 76 828 inimest. Kui arvestada kõiki neid inimesi töötuteks, tooks see töötuse määra 11,92 protsendile.

Samas neid inimesi töötuna arvestada ei ole otseselt korrektne, sest paljud neist jätkavad siiski vähendatud koormusega tööd. Samas on nende töökohad ohus ja nende tööandjatel ei lähe kriisis hästi.

Võrdluseks - näiteks oli 2009. aasta aprillis oli töötuna arvel 60 712 inimest. Maksimaalne töötute arv oli lähiajaloos Eestis 2010. aasta märtsis, kui töötuna oli kokku arvel 95 087 inimest.

Tööandja saab taotleda töötajatele töötasu hüvitist, kui vastab kahele kriteeriumile kolmest: käive või tulu on sellel kuul, mille eest hüvitist taotletakse, langenud vähemalt 30 protsendi võrra võrreldes eelmise aasta sama kuu käibe või tuluga; vähemalt 30 protsendile töötajatest ei ole kokkulepitud mahus tööd anda; vähemalt 30 protsendil töötajatest on vähendatud töötasu vähemalt 30 protsenti või alampalgani.

Senini on töötasu hüvitist taotletud 5452 asutust. Selle kogukulu on senini olnud 24,5 miljonit eurot.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: