Statistikaameti rakendus võimaldab 800 ameti kuupalkasid võrrelda

Statistikaamet.
Statistikaamet. Autor/allikas: Aili Vahtla/ERR

Statistikaamet tutvustas neljapäeval palgarakendust, millega saab kvartali kaupa võrrelda palgastatistikat 799 ameti kohta maakonna ja vanuse jaotuses, sügisest lisandub ka sooline võrdlus.

Statistikaameti andmed erinevate ametite mediaanpalkade kohta pärinevad maksu- ja tolliameti töötamise registri ning maksudeklaratsiooni TSD (tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni makse ja töötuskindlustusmakse deklaratsioon) andmetest.

Möödunud aasta esimesest poolest on tööandjatel kohustus kanda töötamise registrisse ka töötajate ametinimetus, koormus ja töötamise asukoht.

Statistikaameti eksperimentaalstatistika juhtivanalüütiku Kaja Sõstra sõnul sooviti ettevõtetele rakendusega midagi vastu anda.

"Rakendus võimaldab ettevõtjal hinnata tööturu olukorda ja võrrelda oma ettevõtte palgataset. Kuvatava info kvaliteet oleneb otseselt sellest, kui korrektselt esitavad ettevõtted TÖR-is andmeid ning muutuste korral neid ka uuendavad," ütles Sõstra.

Rakenduse andmeid uuendatakse Statistikaameti sõnul kvartali kaupa, 2020. aasta esimese kvartali näitajad pannakse üles maikuus.

Rakenduses kuvatakse registreeritud täisajaga töötajate brutopalga mediaan, mida tööandjad maksid 2019. aastal. Mediaanpalk näitab summat, millest rohkem ja vähem teenivaid töötajaid on ametis, maakonnas või piirkonnas ühepalju.

"Soovisime näidata rakenduses mediaanpalka, sest see annab tööturu olukorrast täpsema ja adekvaatsema pildi kui keskmine palk, millest enamasti räägitakse," ütleb statistikaameti andmeteadur Kadri Rootalu.

Rakendus on Statistikaameti sõnul mõeldud kõigile Eesti inimestel, aga eelkõige ettevõtjatele, kes saavad võrrelda oma ettevõtte palgataset teiste ettevõtetega. Samuti võivad palgarakendusest abi saada inimesed, kes alles astuvad tööellu või vahetavad oma eriala või valdkonda.

Kuna Eesti on Euroopa Liidu suurima palgalõhega riik, planeeritakse septembrist  võrdõigusvoliniku, Tartu ülikooli ja Tallinna tehnikaülikooli teadlastega palgarakendusele lisada võimalus võrrelda palgajaotusi meeste ja naiste vahel.

Palgarakendusega saab tutvuda Statistikaameti veebilehel ja kasutusvideot saab vaadata siit.

Statistikaameti palgarakendus Autor/allikas: Statistikaamet

Toimetaja: Kristjan Kallaste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: