TÜ seireuuring: laialdast koroonaviiruse nakkust ühiskonnas ei esine

Koroonaviiruse testimise telk Kohtla-Järvel.
Koroonaviiruse testimise telk Kohtla-Järvel. Autor/allikas: Rene Kundla/ERR

Tartu Ülikooli seireuuringu teise nädala tulemused näitavad, et koroonaviiruse levimus on Eestis jätkuvalt madal, mistap võib jätkata piirangute leevendamisega. Teadlased tutvustasid tulemusi ka eriolukorra valitsuskomisjonile.

Kahe nädala jooksul on uuringus kokku intervjueeritud juhuvalimi alusel 6024 ja testitud 4728 täisealist elanikku. Testimisel on tuvastatud kokku 12 koroonaviiruse suhtes positiivset inimest, kellest seitsmel oli viirus enne uuringu läbiviimist juba diagnoositud, neist kuus olid uuringu läbiviimise ajaks tervenenud.

Seireuuringu teisel nädalal viidi läbi 3135 intervjuud ja testiti 2495 täisealist elanikku. Testimisel tuvastati kaheksa koroonaviiruse suhtes positiivset, kellest kuuel oli viirus enne uuringu läbiviimist diagnoositud. Esimese nädala tulemused tagantjärele täienesid ehk lisandus 226 testi, millest üks oli positiivne.

Tartu Ülikooli seireuuringu juht professor Ruth Kalda selgitas, et viiruse tegeliku leviku hindamisel tuleb arvestada, et kuus nakatunut olid haiguse läbi põdenud märtsis või aprillikuu alguses ning tunnistatud praegu tervenenuks. Seega olid uuringu läbiviimise ajal nakkusohtlikud neist üksnes pooled.

Tulemuste põhjal saab järeldada, et laialdast nakkust ühiskonnas ei esine, koroonaviiruse levimus on nädalate lõikes stabiilne. Järkjärguline piirangute leevendamine on teadlaste hinnangul põhjendatud.

"Kuna kahe esimese laine põhjal võime öelda, et praegu on viiruse levimus Eestis madal, siis saame teha kahenädalase pausi ja vaadata seejärel, kas kaubanduskeskuste avamisel on mõju viiruse levikule. Vajadusel teeme ühe uuringu laine ka enne jaanipäeva ning kui epidemioloogiline olukord on stabiilne, jätkame viiruse leviku jälgimist sügisel," ütles professor Kalda.

Seireuuringu järgmine laine toimub vahemikus 22.-28. maini ehk pea kaks nädalat pärast kaubanduskeskuste osalist avamist.

"Jätkame edukat koostööd Tartu Ülikooli teadlastega, kelle teadusuuring aitab hinnata viiruse levikut ühiskonnas. See on veelgi olulisem kahe nädala pärast, mil saame hinnata sel nädalal jõustuvate piirangute leevendamise mõju nakkuse laiemale levikule," kommenteeris peaminister Jüri Ratas.

Esmaspäevast alustas ka teine Tartu Ülikooli teadlaste rühm antikehadel põhineva seroepidemioloogilise uuringu läbiviimist Saaremaal ja Õismäel, mis aitab hinnata koroonaviirusega kokku puutunud inimeste hulka.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: