Stamberg: Keskerakond teab väga hästi, kes on nende valija

Foto: Siim Lõvi /ERR

Turu-uuringute AS-i sotsioloog Tõnis Stamberg leidis erakondade toetusnumbrite juures, et kõige olulisem liikumine oli Keskerakonna toetuse tõus valimistest alates kõrgeimale tasemele.

Viimases erakondade toetuste uuringus oli Keskerakonna toetus tõusnud 27 protsendi peale, mis Stambergi sõnul tuleneb aasta alguses läbi viidud reformide vastukajast. Eriolukorra saabudes on aga valitsus rohkem kajastatud olnud ja seetõttu ka toetus kasvanud.

"Kui vaatame ajas tagasi, siis nägime aasta alguses mitut suurt reformi laual. Apteegireform oli laual, pensionireform oli laual. Kui vaatame Keskerakonna toetust, siis ilmselgelt needsamad sekeldused aasta alguses toetust võib-olla natuke langetasid. Aga 12. märtsist (eriolukorra algusest – toim.) tuli järjest otsuseid vastu võtta, valitsus oli koguaeg meedias esipildil," kommenteeris Stamberg.

Teisalt, kui EKRE toetus oli uuringu põhjal märtsikuus 20 protsenti, siis maikuus oli toetus langenud 15 protsendile, Stambergi sõnul on EKRE toetusele mõju andnud väljaütlemised ja seisukohad eelkõige maainimeste lisatööjõu palkamise osas.

"Pigem näen, et EKRE on kaotanud neidsamu maainimeste hääli ja samas Keskerakond on võitnud nende inimeste hääli, kes peavad sõnumeid, mida peaminister meedias välja ütleb, väga usutavateks. Traditsiooniliselt Keskerakonnal on vanemate inimeste seas tugev toetus. Ma arvan, et see on isegi veel tugevamaks nüüd läinud," viitas Stamberg

Samas ei saa EKRE toetuse viieprotsendilist langust võtta aga nii, et kõik need inimesed on nüüd asunud toetama Keskerakonda, ütles Stamberg.

"Näeme ka seda, et Reformierakonna eelmise kuu 27 protsendist on saanud 30 protsenti, loomulikult need liikumised ei ole drastilised, nad ei ole suured, aga mingisugust suunda need näitavad," lisas Stamberg.

Toimetaja: Kristjan Kallaste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: