Tõnis Stamberg: Isamaa peaks oma reitingutega tegelema hakkama

Foto: Siim Lõvi /ERR

Turu-uuringute AS-i sotsioloog Tõnis Stamberg ütles erakondade toetusnumbreid uurides, et Isamaa toetuse kõikumises mängib rolli suuresti poliittehnoloogia.

Tõnis Stamberg ütles ERR-i portaali erakondade reitingute erisaates, et Isamaa toetuse langus jääb siiski statistilise vea piiridesse ning ei saa öelda, et oleks toimunud oluline kukkumine. Isamaa toetus oli mais kuus ja juunis kolm protsenti.

"Kui ma vaatan pikas perspektiivis asja, siis pooleteise aasta jooksul on protsent niivõrd palju kukkunud, et sellega tuleks vist hakata tegelema," ütles Stamberg ja lisas, et erakonna trumbiks on enne valimisi olnud alati tugevad kandidaadid, kes suudavad reitingut kasvatada.

Samas on Eesti 200 toetus kuu ajaga natuke suurenenud, tõustes kaheksalt protsendilt üheksale.

"Kui erakond luuakse vahetult enne valimisi, siis kui palju nad suudavad liikmeskonda värvata, kampaaniat teha ja kui palju jõuavad inimesteni," arutles Stamberg ja ütles, et samas, kui Eesti 200 saab kohalikel valimistel hea positsiooni, võivad nad järgmistel parlamendivalimistel pääseda ka riigikokku.

Keskerakonna toetus on vaatamata annetusskandaalile püsinud samal tasemel, 27 protsendi peal. Stambergi sõnul saab Keskerakonna tugevusena välja tuua vene inimeste toomist poliitikasse ja aastatepikkust kogukonna ärakuulamist.

"Me võiksime teglikult olla õnnelikud selle üle, et meil on vene valijad pigem Keskerakonna taga, kui meil on selline situatsioon nagu Lätis, et on puhtalt vene parteid, kus aetakse ikkagi vene asja," ütles Stamberg.

Stamberg arutles ka Kõlvarti otsuste üle ja leidis, et Kõlvart võib soovida liikuda ka riigitasandi poliitikasse.

"Kõlvartil on kindel seljatagune Tallinna valijate seas olemas ja ta kavatseb seda oma tugevate sammudega kasvatada," ütles Stamberg.

Lisaks tõi sotsioloog välja, et sel kuul oli Vabaerakonna toetus olematu ning kuu varem oli see olnud kõigest 0,3 protsenti.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: