Iisraelis algas kohtuprotsess korruptsioonis süüdistatud Netanyahu üle

{{1590319320000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AP/Abir Sultan

Iisraelis algas kohtuprotsess peaminister Benjamin Netanyahu üle, kellele novembris esitati süüdistused altkäemaksus, võimu kuritarvitamises ja pettuses.

Enne kohtuistungi algust osales Benjamin Netanyahu valitsuskabineti koosolekul ning miski ei peegeldanud, et peagi algab kohtuprotsess, mis kujundab riigi mainet demokraatia ja seaduste järgijana, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Pean ütlema, et pole näinud nii suurt koosolekusaali Pekingis, Kremlis ega Washingtoniski. See on värskendav uuendus, mis koroonaviiruse epideemia pärast kehtestati," rääkis Netanyahu.

Vaid mõni tund hiljem tuli Netanyahul astuda kohtu ette, mille vastu on ta võidelnud viimased paar aastat. Kolm kohtuasja, mis kannavad erinevaid numbreid.

Kaasus 1000: ta võttis koos abikaasa Saraga vastu ligi 180 000 euro väärtuses sigareid, šampanjat ja ehteid Hollywoodi produtsendilt ja Austraalia ärimehelt nende huvide edendamise eest.

Kaasus 2000: ta sõlmis leppe Iisraeli populaarse ajalehe omanikuga positiivse kajastuse eest ja lubas tagada seadused, mis aeglustaks rivaalitseva populaarse ajalehe kasvu.

Kaasus 4000: ta tagas soodsa seadusandluse telekommunikatsiooni ettevõttele Bezeqile ja vastutasuks soovis taaskord positiivset kajastust.

Kui esimese kaasuse puhul vastaspoolt kohtu alla antud ei ole, siis teise kahe puhul on süüdistused esitatud ka teisele poolele.

"Täna on kohtus soov elimineerida inimeste tahe, katse kukutada mind ja parempoolseid. Üle kümne aasta ei õnnestunud vasakleeril seda teha valimistel, mistõttu valiti uus teekond. Osalised politseist ja prokuratuurist ühinesid vasakpoolsete ajalehtedega, keda kutsun "ainult mitte Bibi", et õmmelda kokku põhjendamatud juhtumid ja väljamõeldis," kommenteeris Netanyahu.

Peaminister eitas oma süüd ja kutsus istungeid kuni lõpuni otse üle kandma.

Kohtuhoone juurde tulid tema ustavad toetajad."Loodan, et ta püsib tugev meie kõigi, kogu Iisraeli jaoks. Armastame teda väga," ütles Leoni Amedi.

Kohal olid ka vastased, kes nõuavad ta ametist lahkumist. "Loodetavasti mõistab kohus õigust ja saadab ta vangi," sõnas Rafael Mailovitz.

Kuigi Iisraeli seadused keelavad süüdistuse saanud ministril ametis olla, ei kehti see reegel peaministri puhul.

Viimati esitati korruptsioonisüüdistus peaminister Ehud Olmertile, kes oli 16 kuud vangis. Just Olmertilt võttis Netanyahu üle Likudi partei juhtimise.

Toimetaja: Marko Tooming, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: