USA endist merejalaväelast ähvardab Venemaal 18-aastane vanglakaristus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Paul Whelan.
Paul Whelan. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Tatyana Makeyeva

Vene prokuratuur nõudis esmaspäeval spionaažis süüdistatavale endisele USA merejalaväelasele Paul Whelanile 18-aastast vanglakaristust, teatas Whelani advokaat.

"Ausalt öelda oleme šokis," ütles ameeriklast kaitsnud Vladimir Žerebenkov, kelle sõnul taotles prokurör tema kliendile 18-aastast vanglakaristust range režiimiga koloonias. 

Protsess on pingestanud Moskva suhteid Washingtoniga ja põhjustanud spekulatsioone võimaliku vangide vahetuse üle. 

50-aastane Whelan, kellel on ka Iiri, Briti ja Kanada kodakondsus, vahistati Moskvas 2018. aasta detsembris riigisaladuste väidetava vastuvõtmise eest.

Whelani sõnul sõitis ta Venemaale pulma ja lavastati süüdi, kui ta võttis tuttavalt vastu mälupulga, arvates, et sellel on puhkusefotod. Spionaažis süüdimõistmisel võib Whelanit oodata kuni 20-aastane vangistus. 

"Õiglases süsteemis mõistetaks Paul tõendite puudumisel õigeks," ütles Whelani vend David enne istungit tehtud avalduses. "Kuid me pelgame ebaõiglast süüdimõistmist ning loodame ainult, et karistus jääb skaala kergemasse otsa."

Tänavu märtsis alanud kohtuprotsess jätkus Moskvas suletud uste taga koroonaviiruse pandeemiast ja diplomaatilistest protestidest hoolimata.

Ühendriigid on Whelani kinnipidamise hukka mõistnud öeldes, et tõendid tema vastu ei ole piisavad.

USA suursaadik Venemaal John Sullivan kritiseeris läinud kuul Whelani kohtlemist kinnipidamisasutuses, nimetades olukorda, kus endisele merejalaväelasele ei võimaldata arstiabi ega anta luba perekonnaga suhtlemiseks "väljakannatamatuks". 

Whelan, kes kinnipidamise ajal oli USA autoosade tarnija julgeolekujuht, taotles mullu nii protsessi prokuröri kui ka kohtuniku eemaldamist. Ta kinnitas, et tema esitatud tõendeid on eiratud ning kohus on prokuratuuri ja julgeolekuasutuste kasuks kallutatud. 

Varem on ta kasutanud kohtuistungeid ajakirjanike ja USA presidendi Donald Trumpi poole pöördumiseks, kinnitades, et teda on väärkoheldud, mitte antud täielikku tõlget dokumentidest ning vaid harva lubatud ligipääsu kaitsjale.

Samas ütles Whelani kaitsja Vladimir Žerebenkov pärast läinudnädalast istungit, et kohus on olnud istungitel "erapooletu" ning Whelani õigusi ei ole rikutud. 

Vene ametivõimud on piiranud koroonaviiruse pandeemia tõttu ajakirjanike ja saatkonnatöötajate ligipääsu protsessile. 

Žerebenkovi sõnul jäi kolm kaitse tunnistajat eelmisel nädalal protsessile koroonaviiruse hirmu pärast tulemata, öeldes, et nad ei taha "mängida Vene ruletti" ja oma eluga riskida.

Whelani kaasus on tekitanud spekulatsioone, et Ühendriigid ja Venemaa võivad minna vangide vahetamisele, mis võiks puudutada USA-s narkosmugeldamise eest vangis olevat Vene pilooti Konstantin Jarošenkot. 

Lootused Whelani vabastamisele 2018. aastal USA-s arreteeritud ja spionaažis süüdistatud Marina Butina vastu kuhtusid, kui Butina toimetati eelmise aasta oktoobris Moskvasse.

Juhtum on teravdanud USA ja Venemaa vahelisi pingeid, mis Kremli toetuse pärast Süüria valitsusele ja separatistidele Ida-Ukrainas on niigi kõrged. 

Whelan reageeris prokuröri nõudmisele külmavereliselt, märkis tema advokaat. "Ta käitub väärikalt," lisas Žerebenkov, kelle sõnul pidas süüdistaja Whelanit USA kaitseluureameti ohvitseriks - vähemalt koloneliks. 

Kohtuotsus ja karistus tehakse teatavaks 15. juunil. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: