Vene kohus mõistis USA endise merejalaväelase 16 aastaks vangi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1592212500000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / TASS / Anton Novoderezhkin

Moskva kohus mõistis esmaspäeval endise USA merejalaväelase Paul Whelani spionaažis süüdistatuna 16 aastaks vangi, Whelan nimetas kohtupidamist "petuprotsessiks".

Moskva linnakohus tunnistas suletud uste taga peetud protsessil Whelani süüdi salastatud info vastuvõtmises. Whelan kutsus kohtus USA presidenti sekkuma.

50-aastane Whelan vahistati 2018. aasta detsembris Moskvas, kuhu ta oli sõitnud pulma, kui ta võttis tuttavalt vastu mälupulga, arvates enda sõnul, et sellel on puhkusepildid. 

Ameerika Ühendriigid on Whelani kinnipidamise hukka mõistnud öeldes, et tõendid tema vastu ei ole piisavad. 

USA suursaadik Venemaal John Sullivan kritiseeris aprillis Whelani kohtlemist kinnipidamisasutuses, nimetades olukorda, kus endisele merejalaväelasele ei võimaldata arstiabi ega anta luba perekonnaga suhtlemiseks "väljakannatamatuks". 

Whelan, kes kinnipidamise ajal oli USA autoosade tarnija julgeolekujuht, taotles mullu nii protsessi prokuröri kui ka kohtuniku väljavahetamist. Ta kinnitas, et tema esitatud tõendeid on eiratud ning kohus on kaldu Vene prokuratuuri ja julgeolekuasutuste poole.  

Varem on ta kasutanud kohtuistungeid ajakirjanike ja USA presidendi Donald Trumpi poole pöördumiseks, kinnitades, et teda on väärkoheldud, mitte antud täielikku tõlget dokumentidest ning vaid harva lubatud ligipääsu kaitsjale.

Whelani kaasus on tekitanud spekulatsioone, et Ühendriigid ja Venemaa võivad minna vangide vahetamisele, mis võiks puudutada USA-s narkosmugeldamise eest vangis olevat Vene pilooti Konstantin Jarošenkot. 

Lootused Whelani vabastamisele 2018. aastal USA-s arreteeritud ja spionaažis süüdistatud Marina Butina vastu luhtusid, kui Butina toimetati eelmise aasta oktoobris Moskvasse.

Juhtum on teravdanud USA ja Venemaa vahelisi pingeid, mis Kremli toetuse pärast Süüria valitsusele ja separatistidele Ida-Ukrainas on niigi kõrged. 

Whelanil on ka Iiri, Briti ja Kanada kodakondsus.

Pompeo kritiseeris kohtuotsust

USA välisminister Mike Pompeo kritiseeris esmaspäeval jõuliselt Moskva kohtu otsust, millega mõisteti USA endine merejalaväelane spionaažis süüdistatuna 16 aastaks vangi.

"Ameerika Ühendriigid on nördinud Vene kohtu tänasest otsusest, millega salajasel kohtuistungil, salajaste asitõendite alusel ja ilma kohaste kaitse tunnistajateta mõisteti USA kodanik Paul Whelan vangi," ütles Pompeo kirjalikus avalduses.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: