Mogherini valimine Euroopa Kolledži rektoriks pälvis vilistlaste kriitika

Federica Mogherini.
Federica Mogherini. Autor/allikas: SCANPIX / AFP / JUSSI NUKARI

Belgias tegutsev õppeasutus Euroopa Kolledž valis oma rektoriks Euroopa Liidu eelmise välispoliitikajuhi Federica Mogherini, milles otsuse kriitikud näevad onupojapoliitikat.

Mogherinit toetas ülekaalukas enamus kolledži haldusnõukogust, ütles väljaandele Politico üks kohtumise tulemustega tuttav inimene. Kolledž kinnitas hiljem Politicole, et Itaalia kunagist parlamendiliiget ja lühiajalist välisministrit, kes aastatel 2014 - 2019 oli Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ("Euroopa Liidu välisminister") toetasid kõik nõukogu liikmed peale ühe, kes jäi erapooletuks.

Kolledži nõukogu, millesse kuulub mitmeid suursaadikuid ning mida juhib Belgia kunagine peaminister ja Euroopa Ülemkogu üleelmine eesistuja Herman van Rompuy, kinnitas Mogherini kandidtauuri hoolimata kooli vilistlaste, õppejõudude ja EL-i ametnike kriitikast, kes näevad nimetamises onupojapoliitikat. Nende hinnangul ei ole Mogherini rektori kohale pädev, ei vasta nõutavatele kriteeriumidele ning sisenes konkursile mitu kuud pärast kandidaatide esitamise tähtaja lõppemist. Eelmisel aastal oli oma kandidatuuri rektiri kohale esitanud umbes 30 inimest.

Teisipäeval tehtud otsus järgnes mõni nädal pärast seda, kui kolledži akadeemiline nõukogu oli Mogherini esitanud haldusnõukogule ainsa rekotrikandidaadina. Mogherinist saab Euroopa Kolledži esimene naissoost rektor.

Kolledž tegutseb Brügge linnas ning selle on filiaal ka Poolas. Kolledži õppemaks on 25 000 eurot, mille eest kaetakse nii üliõpilaste õppekulud, majutus kui ka toitulustus.

Mogherini huvi selle töökoha vastu sai avalikuks 22. aprillil, kui Euroopa Komisjon avaldas tema kandidatuuri heakskiitmise.

Kriitikute hinnangul ei olnud rektori valimisprotsess läbipaistev ning Mogherini, kellel on poliitikateaduste kraad Rooma La Sapienza ülikoolist, ei vasta kolledži esitatud rektori kvalifikatsiooninõuetele. Tal puudub doktorikraad.

Mogherini valimise vastu kirjutatud protestikirjale oli andnud oma allkirja 150 inimest, kellest enamus nimetas ennas Euroopa Kolledži vilistlaseks.

Mogherini alustab oma tööd rektorina 1. septembril.

Euroopa Kolledž on 1949. aastal tänase Euroopa Liidu algatanud poliitikute initsiatiivil loodud eraõiguslik kõrgkool, kus saab jätkata haridusteed Euroopa õpingute magistriprogrammis. Koolis nähakse ühte kohta, kus õpivad Euroopa Liidu tulevased võimalikud liidrid.

Mogherini (sündinud 1973) on Itaalia vasaktsentristliku Demokraatliku partei liige, ta sisenes poliitikasse 1988. aastal Itaalia kommunistliku noortsooföderatsiooni liikmeks astudes.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: