USA-s on pandeemia ajal töö kaotanud umbes 41 miljonit inimest

Suletud pood USA-s Illinoisi osariigis.
Suletud pood USA-s Illinoisi osariigis. Autor/allikas: SCANPIX/AP PHOTO/Nam Y. Huh

USA-s on uue koroonaviiruse pandeemia ajal töö kaotanud umbes 41 miljonit inimest, eelmisel nädalal suurenes töötuhüvitiste taotlejate hulk 2,1 miljoni võrra.

Töötute arvu suurenemine näitab, et ettevõtted vähendavad surutise tõttu töökohti, isegi kui rohkem ärisid on taasavanemas ja värbavad koondatuid tagasi. 

USA-s oli töötuse määr aprillis 14,7 protsenti, mis on kõrgeim alates suurest depressioonist. Paljud majanduseksperdid ennustavad, et see kerkib mais 20 protsendini.

Osariigid on oma majandust astmeliselt taasavamas jõusaalidest ja jaepoodidest restoranide ning juuksuri- ja ilusalongideni. Kuna mõned tööandjad, näiteks autotootjad on osa koondatuid tagasi võtnud, on töötuhüvitise saajaid selle võrra vähem. 

Analüütikud jälgivad saabuvaid majandusandmeid hindamaks, kuidas tarbijad jaekaubandusettevõtete astmelisele taasavamisele vastavad. Töökohad ei saa oluliselt taastuda, kuni ameeriklased ei hakka endisel tasemel kulutama.

Chase Bank'i krediit- ja deebetkaartide andmed näitavad, et tarbijad on oma kulutusi aeglaselt tõstnud alates sellest ajast, kui valitsus jagas aprilli keskel nn. stiimul-tšekke. Tarbijate kulud vähenesid märtsis aasta varasemaga võrreldes 40 protsenti ja pärast on see langus pehmenenud 20-protsendini eelmise aastaga võrreldes.

Suurem osa sellest taastumisest on seotud e-kaubandusega, mis pärast algset langust taastus viiruse-eelsele tasemele. Tavakaubandus on Chase'i järgi endiselt aasta varasemaga võrreldes 35 protsenti maas. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: