Tallinn taaskehtestas lasteaia kohatasu

Foto: Pixabay

1. juunist taastatakse Tallinna lasteaedades kohatasu, mis peatati linnavolikogu poolt märtsi lõpus eriolukorra ajaks.

Volikogu otsusega olid 16. märtsist kõik lapsevanemad vabastatud lasteaia kohatasu maksmisest; lisaks toetas linn eralasteasutustes käivate laste vanemaid õppemaksu tasumisel 71 euroga kuu kohta; sama summa maksti lapse vanemale, lapse eestkostjale või asendushooldusteenusel oleva lapse hooldajale.

Lisaks anti ka mittetallinlastele tasuta sõidu õigus Tallinna bussides, trammides ja trollides.

Neljapäevasel istungil toetas linnavolikogu linnavalitsuse ettepanekut kaotada 1. juunist märtsis ajutiselt kehtestatud soodustused.

Tallinn avalikustas ka soodustustele kulunud raha. Lasteaiatasu ajutise kaotamisega jäi linnal saamata 3,8 miljonit eurot; eralasteaias käivate laste vanematele anti toetusi 147 360 euro eest ning vanemale, lapse eestkostjale või asendushooldusteenusel oleva lapse hooldajale makstud hüvitised ulatuvad prognoosi järgi 78 000 euroni.

Linnavalitsuse ettepanekus märgiti, et meetmete rakendamine oli põhjendatud eriolukorra ajal, ent praegu, kui ka linna tulud on majanduskriisi tõttu vähenemas, on põhjendatud meetmete kaotamine 1. juunist.

Linnavalitsus teatas neljapäeval, et linn töötab välja täiendavaid soodustusi lasteaias käivate lastega peredele, soovides toetada eeskätt hariduslike erivajadustega, mitme lapsega ja majanduslikesse raskustesse sattunud peresid.

"Me soovime luua paketi, mis on läbi mõeldud tuleviku perspektiivis, mitte ainult tänasest päevast lähtudes. Meil peab olema ka selge arusaam, milline on linna võimekus. Linn on suutnud küll luua finantsstabiilsuse ja reservi, kuid viimase kahe kuu jooksul on üldine olukord nii linnas, riigis kui ka kogu maailmas muutunud, ja otsused tuleb läbi mõelda tulevikku vaadates. Lähema kahe nädala jooksul tuleme välja juba konkreetsete ettepanekutega lasteaias käivate laste perede toetamiseks," ütles linnapea Mihhail Kõlvart.

Tallinna munitsipaallasteaedade nimekirjades on kokku 21 349 last, kellest tavaolukorras käib kohal umbes 65 protsenti. 16.–20. märtsini käis kohal 8359, 23.–27. märtsini 6333, 30. märtsist 3. aprillini 6000, 6.–9. aprillini 5887, 13.–17. aprillini 9008; 20.–24. aprillini 10 762, 27.–30. aprillini 11 654 ning 4.–6. maini juba 13 067 last.

Opositsioon pole kohatasu taastamisega rahul

Reformierakonna fraktsiooni esimehe Kristen Michali sõnul on vale ja halb, et Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart taaskehtestab lasteaia kohatasu, kuigi majanduses keerulisemad ajad veel süvenevad.

Michali sõnul oli lasteaia kohatasu kaotamine linnavolikogu poolt õige otsus, mis ühe lapsega perele tähendas aastas 854 euro suurust rahalist kokkuhoidu, kahe lasteaias käiva lapsega pere jaoks aga 1708 eurot.

"Lasteaia kohatasu taastamine, eriti praegu, kui kriis majanduses ja sellega kaasnevad raskused seisavad paljudel peredel veel ees, on vale ajastusega samm. Linnavalitsus ei peaks panema keerulisel ajal kätt lastevanemate taskusse, vaid peaks hoopis üle vaatama oma kulud," märgib Michal.

Michali sõnul läheb lasteaia kohatasu kaotamine aastal 2020 maksma ligikaudu 11 miljonit eurot. Alates järgmisest aastast tähendab lasteaia kohatasu kaotamine linnale igal aastal ligikaudu 18 miljoni euro suurust väljaminekut. Katteallikatena saaks selle katmiseks Reformierakonna hinnangul kasutada linna propagandakulude kärbet, linnale kehvade lepingute ümber tegemist, linnaametnike tööjõukulude vähendamist ja linnaasutuste ümberkujundamist.

Sama sõnum oli ka volikogu sotsiaaldemokraatidel. ""Pealinnas on kohatasu määr 71,25 eurot kuus lapse kohta. Kui peres on kaks lasteaiaealist last, on summa 142,50 eurot kuus ja 1710 eurot aastas. Aprillis vabastasime Tallinna lapsevanemad kohatasust. Nüüd, majanduskriisi süvenemisjärgus, tahab linnavalitsus vanematelt seda jälle nõudma hakata," ütles sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Rainer Vakra.

Neljapäevasel hääletusel ei toetanud volikogu Reformierakonna muudatusettepanekut, millega oleks märtsis kehtestatud soodustused jäänud kehtima ka pärast 31. maid.

Pileteid ühistranspordis müüma ei hakata

Kuigi ühistranspordis pole 1. juunist enam mittetallinlastel tasuta sõiduõigust, siis bussides, trammides ja trollides juhilt paberpiletit osta ei saa ning see jääb nii 31. augustini.

Alates 1. juunist taastub samas piletikontroll ning kohustus sõiduõigust valideerida.

Linnapea Kõlvart ütles otsust kommenteerides, et vaatamata sellele, et epidemioloogilone olukord on positiivse trendiga, peab arvestama, et viirus pole kuhugi kadunud ning mida vähem on kontakte, seda parem.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: