Õnne Pillak: kaotame lasteaia kohatasu lõplikult

Õnne Pillak
Õnne Pillak Autor/allikas: Reformierakond

Lasteaia kohatasu kaotamine väga põhimõtteline küsimus – kas meil on ühtne haridussüsteem alates lasteaiast ja kohatasuta või mitte, kirjutab Õnne Pillak.

Tallinna linnavolikogu hakkab neljapäeval arutama lasteaia kohatasu vabastusi, mida linnapea on oma meeskonnaga välja pakkunud alternatiiviks lasteaia kohatasu kaotamisele. Minul on linnavalitsuse mõnevõrra tagasihoidlikutele sotsiaaltoetuse muudatustele parem alternatiiv. Kaotame lasteaia kohatasu lõplikult. 

Kui mai lõpus otsustas Tallinna linnavalitsus teha lastega peredele "kingituse", taastades lastekaitsepäevast lasteaia kohatasu, püüti peredele halba üllatust ilusamaks rääkida lubadusega, et õige pea tullakse välja parema lahendusega perede jaoks.

Tulemus. Juba olemasoleva sotsiaaltoetuse natuke laiemaks, aga kole bürokraatlikumaks tegemine. Ehkki sotsiaalselt keerulisemas olukorras olijatele on linnavalitsuse pakkumine kahtlemata abiks, ei ole see piisav. Nimelt puudutab see praegu vaid väikest osa, circa viit protsenti peredest. Suuremale osale lastega peredest, ka paljudele neile, kes on koroonakriisi tõttu majanduslikult raskemasse olukorda sattunud, ei muutu midagi.

Iga kuu jätkab linn lapsevanematele 71 euroste ja kahe lapsega perele 142 euroste arvete saatmist. Aasta lõikes on need numbrid 852 ja 1704 eurot. Lubadus lasteaia kohatasu kaotamist kaaluda jäigi lubaduseks ning linnavalitsus vedas lastega peresid lihtsalt alt.

Lasteaia kohatasu kaotamine ei ole pelgalt sotsiaalabi, vaid on haridusvaldkonnas väga põhimõtteline küsimus – kas meil on ühtne haridussüsteem alates lasteaiast ja kohatasuta või mitte.

Mina toetan ühtset haridust, mille üks osa on lasteaia kohatasu kaotamine. Märtsis, kriisi alguses tehtud otsus lasteaia kohatasu kaotada oli vajalik otsus. See oli samm suurema eesmärgi poole, millele linnavalitsus aga esimesel võimalusel tõmbas pidurit. Oli selleks suur kihk kokku hoida või midagi muud, kes teab.

Õnneks on võimalus maikuus tehtud viga parandada ning väikeste muudatuste asemel teha uuesti otsus lasteaia kohatasu kaotada. Ja seekord jäädavalt.


ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: