Tallinn vabastab lasteaiatasust raskustes ja HEV lastega pered

Liivakast
Liivakast Autor/allikas: Pixabay

1. septembrist ei pea Tallinna munitsipaalasteaedades kohatasu maksma väikese sissetulekuga või paljulapselised pered. Lisaks vabastatakse kohatasust hariduslike erivajadustega (HEV) laste vanemad.

Septembrist ei pea lasteaia kohatasu maksma pered, kus pere netosissetulek esimese pereliikme kohta on väiksem kehtivast miinimumpalgast.

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on soodustuse taotlemiseks välja töötatud valem. "Näiteks pere, kus on kaks vanemat ja üks laps, siis pere sissetulek peab olema maksimaalselt 1500 eurot. /.../ Või kui peres on kolm last ja sissetulek maksimaalselt 2400 eurot. Valem annabki võimaluse toetada ka peresid, kus sissetulek on küll suurem, aga lapsi ka rohkem ja kulud suuremad. See ei sõltu laste arvust ega vanemate arvust, vaid sissetulekust," märkis Kõlvart.

Abilinnapea Vadim Belobrovtsev ütles, et otsuse tegemine, kas toetuse peab määrama või mitte, liigub lasteaia direktorilt linnaosavalitsuse sotsiaalosakonnale.

Lisaks vabastatakse kohatasust HEV laste vanemad. Soodustus laieneb ka eralasteaedades käivatele HEV lastele, kuid vaid munitsipaallasteadeade kohatasu ulatuses.

Belobrovtsevi sõnul puudutavad 1. septembrist rakenduvad soodustused 1500 last ja linnale läheb see maksma 1,2 miljonit eurot. HEV lapsi käib Tallinna lasteaedades 700.

Tallinn peatas lasteaedade kohatasu maksmise märtsi lõpus, linnavolikogu otsusega taastati see 1. juunist. Kohatasu taastamine pälvis linnavolikogu opositsiooni karmi kriitika.

Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Õnne Pillak ütles ERR-ile saadetud kommentaaris, et selle asemel, et lõpetada lapsevanematelt lasteaia kohatasu küsimine, loeb linnapea ette toetused, mis juba kehtivad. Pillaku sõnul saab lasteaia kohatasu vabastust lapsevanem küsida ka praegu, olgu selle põhjuseks siis väike sissetulek või laste arv peres.

"Sama lugu on toidupakkide jagamisega. See on elementaarne abi, mida linnal tulebki anda peredele, kellel on seda vaja. Nii on see alati olnud," märkis ta.

"Just seepärast arvan, et linnapea Kõlvarti otsus taaskehtestada 1. juunist lasteaia kohatasu oli väga halb mõte ja see tuleb ära muuta," ütles Pillak.

Jätkatakse laste toidupakkide jagamist

1. juulist jätkab Tallinn ka koolitoidu pakkide jagamist. Kõlvarti sõnul näitas eriolukord, et meede oli õigustatud. "Me näeme vajadust selle meetmega jätkata juba lähtuvalt praegusest olukorrast, et seda toetust saaksid just pered, kes sattusid majanduslikesse raskusetesse," ütles ta.

Abilinnapea Betina Beškina sõnul jagatakse toidupakke peredele, kus netosissetulek esimese pereliikme kohta on väiksem alampalgast, mis on tänavu 584 eurot.

Toidupakke jagavad linnaosade valitsused ning ühele lapsele on ette nähtud üks pakk nädalas.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: