Mitmes linnas tähistati Eesti lipu 136. sünnipäeva ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1591246260000 | amCalendar}}
Foto: Juhan Hepner / ERR

Neljapäeval tähistatakse Eesti lipu 136. sünnipäeva, tseremooniad toimusid ka Haapsalus ja Otepääl.

Sinimustvalge pühitsemisest Otepää kiriklas möödus 136 aastat. Koroonaohu tõttu toimus Otepääl tavapärase rongkäigu asemel lippudega mootorrattasõit mööda valda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kui Otepää kirikus lipupäeva jumalateenistust peeti, hakkasid kiriku juurde kogunema mootorratturid. Otepää motoklubil oli lipu 136. aastapäeval täita eriline roll - viia lipupäeva pidulikkust igasse valla nurka. Nii lõid täna oma tsiklile hääled sisse ka need, kes muidu harva mõne tiiru teevad.

"Otepää motoklubil on lipupäeval osalemisel pikk traditsioon. Kuna viiruse tõttu jääb jalgsirongkäik ära, siis otsustasime mootorratastega teha selle lipusõidu. Kuna olen põline otepäälane, siis olen uhke selle üle, et Otepääl see lipp 136 aastat tagasi pühitseti," rääkis Otepää motoklubi juht Argo Raid.

Et sinimustvalge pühitseti Otepää kiriklas Eesti üliõpilaste seltsi lipuna, väärib president Kersti Kaljulaidi sõnul mõtlemist, kuidas kõrghariduse ja lipu seos mõjutasid Eesti riigi loomist.

"See mõte tuli mulle pähe Iirimaal Trinity kolledžis, kus on Iirimaa iseseisvusdeklaratsioon, mis algab sõnadega "Kõigile Iirimaa meestele ja naistele". Ja me ju teame, et meie iseseisvusdeklaratsioon algab hoopis sõnadega "Kõigile Eestimaa rahvastele". Ja ma hakkasin mõtlema, et miks panid iirlased nii palju rõhku sellele, et see deklaratsioon peab kõnetama nii mehi kui ka naisi. Aga meie sellele tähelepanu ei pööranud. Ei pööranud sellepärast, et Eesti riik sündis koos naiste valimisõigusega. Ka, muide, Läti ja Leedu. Nii et me pole olnud selline nagu Lääne-Euroopas tihti mõeldakse - konservatiivsem ja teistmoodi kant. Ei ole olnud. Baltikum ja Põhjamaad on alati tegelikult olnud maailma avangard," rääkis Kaljulaid.

Haapsalus peeti lipupäeva hommikul linna lipuväljakul tseremoonia.

 

Eesti lipu päeva tähistatakse Eesti Üliõpilaste Seltsi (EÜS) sinimustvalge lipu õnnistamise aastapäeval. Nimelt valisid ärkamisajal eesti soost üliõpilased enda tunnusvärvideks sinise, musta ja valge. Esimene sinimustvalge lipp valmis 1884. aasta kevadel ning 4. juunil õnnistati ja pühitseti see Otepääl.

Maailmas on vähe riike, mille lipp on vanem kui sajand. Riigilipu staatuse sai sinimustvalge 27. juunil 1922.

4. juunil heiskavad Eesti lipu kõik riigi- ja omavalitsusasutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud. Eesti lippu kui meie riigi, kultuuri ja iseteadvuse sümbolit on oodatud heiskama ka kõik teised oma kodudele, ühiskondlikele hoonetele ja lipuväljakutele. Lipu sünnipäeva tähistatakse kooskõlas praegu kehtivate piirangutega Tallinnas, Tartus, Otepääl ja mujal Eestis.

Meie esimest sinimustvalget lippu sai lipupäeval samuti igaüks Eesti Rahva Muuseumis (ERM) näha. Lisaks sünnipäevale pühendatud filmiprogrammile toimus 4. juunil erigiidituur ajaloolise lipu juurde. Lipu 136. sünnipäevale pühendatud giidituur toimub ERM-is ka laupäeval, 6. juunil kell 14.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: