Analüütik: hinnad jätkavad lähiajal langust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Hindade langus maikuus süvenes, toidukaup samas kallines. Eesti Panga ökonomisti Rasmus Kattai hinnangul hakkab hindu järjest enam mõjutama olukord tööturul, mis tähendab, et hinnatõus võib ka lähikuudel jääda väga aeglaseks või isegi miinusmärgiliseks.

Aasta inflatsioon läks Eestis negatiivseks juba aprillis ja mais see miinus kasvas, kui tarbijahinnaindeks langes 1,7 protsenti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Olulist osa mängis hinnalanguses mootorikütus, sest madalat nafta hinda võimendas diislikütuse aktsiisilangus. Nii odavnes bensiin aastaga 18 ja diislikütus lausa 26,8 protsenti. Elekter läks 17 protsenti odavamaks.

Kui kaubad odavnesid poolteist, siis teenused lausa kaks protsenti.

"Meie teenuste hinnad on hakanud reageerima pandeemia mõjudele ja mitmed teenused, sealhulgas majutus, üürihinnad on samuti üsna ulatuslikult langenud. Teenuste hinnakasv on Eestis aeglustunud palju järsemalt kui ülejäänud Euroopas," selgitas Kattai.

Toiduained samas kallinesid, seejuures puuviljad 23,3 ja lihatooted 8,1 protsenti.

"Puuvili on hästi hooajaline ja peamine põhjus ongi ilmastik. Hispaania üllatas maikuus eriilmeliste ilmastikutingimustega, sellest lähtuvalt saadavus vähenes ja siia tuleb sisse tuua kriisist tingitud tööjõupuudus lõunamaades," rääkis Maxima Eesti müügiosakonna juht Marge Kikas.

Lihatoodete hinnatõusus mängis olulist rolli Hiinas möllanud seakatk.

Rasmus Kattai hinnangul ootab meid ka lähiajal ees jätkuv hinnalangus või väga väike tõus.

"Hindade areng suures ulatuses peegeldab seda, mis toimub tööturul ja tööturul halvad ajad praegu ilmselt veel möödas ei ole. Kui lõpeb töötasu hüvitise programm, toob see tõenäoliselt kaasa töötuse kasvu, arvatavasti kuni aasta lõpuni see jätkab kasvamist. Inimeste töötasud vähenevad, mis tähendab ka väiksemat nõudlust toodete ja teenuste järele," selgitas Kattai.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: