Eesti tarbijahinnaindeks langes 1,7 protsenti

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: Margus Muld/ERR

Eesti tarbijahinnaindeks langes mais võrreldes 2019. aasta sama kuuga 1,7 protsendi võrra, teatas statistikaamet. Tarbijahinnaindeksit mõjutas mais enim mootorikütuse hinnalangus.

"Viimati oli tarbijahinnaindeksi muutus eelmise aasta sama kuuga võrreldes nii suur enam kui kümme aastat tagasi 2009. aasta detsembris, mil see oli samuti -1,7 protsenti," ütles statistikaameti juhtivanalüütik Viktoria Trasanov.

Võrreldes aprilliga langesid tarbijahiinad 0,7 protsenti.

2019. aasta maiga võrreldes olid kaubad 1,5 protsenti ja teenused 2,0 protsenti odavamad.

Eelmise aasta maiga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim mootorikütuse hinnalangus. Bensiin oli 18 protsenti ja mais aktsiisilangetuse läbi teinud diislikütus 26,8 protsenti odavam.

Elekter, soojusenergia ja küte kokku olid 9,3 protsenti odavamad, sealhulgas kodudesse jõudnud elekter 17 protsenti mullusest odavam.

Suurem mõju indeksi muutusele oli veel toidu ja mittealkohoolsete jookide kallinemisel. Põhiosa sellest andis puuvilja 23,3 protsenti ning liha ja lihatoodete 8,1 protsenti hinnatõus. Toidukaupadest odavnes sama ajaga enim kartul (-28 protsenti), värske köögivili (-26 protsenti) ja värske kala (-22 protsenti).

Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad langesid eelmise aasta maiga võrreldes 10,8 protsenti. Vabalt kujunevad hinnad tõusid 0,8 protsenti.

Aprilliga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim mootorikütuse 10,5 protsendi suurune odavnemine ning eluasemekulutustest üüri (-4,9 protsenti), kodudesse jõudnud elektri (-1,6 protsenti) ja gaasi (-6,5 protsenti) hinnalangus.

Seoses mai esimeses pooles kehtinud eriolukorraga tegi statistikaamet tarbijahinnaindeksi protsessis muudatusi. Palju hindu võeti kaupluste külastamise asemel nende e-poodidest ning seda eriti ajutiselt suletud müügikohtades. Seni suletud kultuuriasutuste puhul kasutati märtsi hindu. Kuna lennuliiklus osaliselt taastus, siis arvutati indeks tegelikult toimunud lende arvestades. Endiselt ei toimunud puhkusereise. Siin on muutused ennustamatud ning kuumuutuse saamiseks arvutati välja tarbijahinnaindeksi muutus, milleks kasutati tegelikult müügil olnud kaupade ja teenuste indekseid ning rakendati seda muutust puhkusereisidele. Hariduse ja lasteasutuste indeksi langus on tingitud kohalike omavalitsuste otsusest jätta eriolukorras võtmata lasteaia kohatasu.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: