Rein Sikk: tänu koroonale on Eesti nüüd vähem Tallinna poole kaldu

Foto: Rauno Volmar / Vikipeedia

Nüüd kiidan tõesti koroonat, mis koolitas meid enam e-kodanikeks, teatab Rein Sikk Vikerraadio päevakommentaaris.

Hää mõtte koroonaga kaasnenu kiitmiseks andis mu rahvatantsukamraad Maido Nõlvak. Ta on Rakvere vallavanem.

Maido rääkis maakonnalehele eriolukorda kokku võttes, et pidi varem pidevalt kord kuus kaheks tunniks Sõmerult Tallinna sõitma. Sõitma lihtsalt selleks, et kuulata mingit infot ja ise ka paar lauset öelda. Kõik. Edasi-tagasi liikumiseks kulus koosolekule lisaks kolm tundi ja kütusekulu pealekauba.

Nüüd õnneks on koroona tõttu sääraste koosolekutega asi ühel pool. Infot kuulata ja paar lauset öelda saab ka arvuti abiga, leiab Maido. Ja pole vahet, kas rahvast veebis kokku toova programmi nimeks on Skype, Zoom, Teams või miski kolmas. Arvuti või mobiiltelefon säästavad siin nii aega kui ka kütutust. Pealegi on Virumaa veerelt Tallinna minna lühike maa võrreldes Võruga. Kasu aga asjatute koosolekute ärajäämisest on mõlemal.

Laias laastus on koosolekute kohitsemisel vaieldamatult võitjaks just maarahvas. Oleme maal ju korduvalt kogenud, kui hõlpsalt tuleb pealinna tegelastele meelele-keelele, et korraldaks koosoleku, kuhu maarahvastki kutsuda.

Ning siin tuleb kohe mängu täiesti matemaatikaväline matemaatika. Vahet pole, kas linna kutsutud on Saaremaalt, Virumaalt või Valgamaalt. Ikka arvatakse, et sõitjaks peaks olema maalt Tallinna tulija. Sest Tallinna kutsujale näib, et teekond maalt Tallinnasse on oluliselt lühem kui Tallinnast maale. Sama kehtib ka maakonnalinnade ja külade suhtluses, mis on samuti linna poole kaldu.

Tänu koroonale on arvutikasutajatel nüüd selge, kuis koosolekuprogramme kasutada. Omaette teema on praegu hoopis arvuti vahendusel suhtlemise oskus, digipädevus.

Oleme ju näinud nii oma arvuti ekraanil kui ka telekanaleis igasugust digitaalset kirjaoskust ja ka selle puudumist. Oleme näinud nii selgeid kui ka uduseid nägusid ja kaadreid Oleme näinud nii valitud kui ka valimata taustasid. Nii korrektset kui ka lodevat riietust. Oleme kuulnud nii puhast kui ka koledalt ragisevat heli. Kõik need detailid on ääretult olulised kui astud oma arvuti abil pildiga teiste ette. Nagu kirjaoskus, ausõna.

Arvutikoosolek on nagu telesaate tegemine ja filmi väntamine. Absoluutselt kõik, mis ekraanil, saab korraga tähtsaks. Ning siin on meil veel palju ja hoolega õppimist, et ka digitaalne kirjaoskus oleks käpas. Et korraliku pildi ja heliga eetrisse mineku oskus oleks sama tavaline nagu "k-p-t" ja "g-b-d" eristamise oskus. Nagu lause alustamine suure tähega. Elementaarne.

Aga siit tuleb veel edasi minna. Mõtlen kolleegidele televisioonis. Vahet pole, kas tegemist on erakanali või rahvusringhäälinguga. Ikka tuleb mõnes saates osalemiseks, ka kolme lause ütlemiseks pealinna sõita. Ja sõidetakse rõõmuga, olen ka ise sõitnud. Telefenomeni lummus. Aga kas paratamatus?

Tõesti, kodudes ja töökohtadel ei pruugi inimestel olla nii head tehnikat, millega kvaliteetset suure ekraani kõlbulikku pilti ja heli toota. Ent mis oleks, kui ei sõidaks inimesed, vaid sõidab tehnika?

Sel kombel, et teles pannakse pakki ja pakiautomaati paar ägedat jubinat, korralik veebikaamera ja tarvilik mikrofon arvuti või mobiiliga ühendamiseks. Mina saan need maal kätte, teeme oma telesutsu ära ja saadan tagasi. Kulu paki saatmisele on vast nii kümmekond eurot, ei enamat.

Äkki tasub uuel telehooajal kaaluda? Ja pealegi, milline lai geograafiline haare oleks teles kohe käepärast. Hoopis suurem kui vaid Tallinn-Tartu ning neid ümbritsevad vallad.

Koroona õppetunnid ja kogemused igatahes jätkuvad.


Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: