Tuleva aasta valimiste infosüsteemi arendus ootab riigilt siiani rahastust

Valimiskast.
Valimiskast. Autor/allikas: Hanna Samoson /ERR

Valitsus ei ole riigi infosüsteemi ametile (RIA) eraldanud piisavalt raha uue valmiste infosüsteemi (VIS3) neljanda etapi arenduseks, uus süsteem peaks seaduse kohaselt aga järgmise aasta kohalike omavalitsuste valimistel käiku minema. Väliskaubandus- ja IT-minister Raul Siemi sõnul on raha arenduse jaoks ette nähtud ning arendus toimub plaanipäraselt.

RIA on palunud valimiskomisjoni abi rahastuse tagamiseks, samuti süsteemi halduskulude ja järgmise aasta valmistega kaasnevate kulude finantseerimiseks.

"Varem arendas valimiste infosüsteeme riigi valimisteenistus, kuid nüüd on see kohustus RIA-l. Küll aga ei kaasnenud arenduste vastutuse üleandmisega vahendite eraldamist," ütles RIA valimiste infosüsteemide arenduse osakonna juhataja Alo Einla ERR-ile.

Einla sõnul taotleb RIA arenduse viimaseks etapiks ligikaudu pool miljonit eurot ning püsikuludena 50 000 eurot aastas. Ülejäänud osa arendusest rahastatakse Euroopa Liidu struktuurifondidest.

Uue süsteemi loomise ettevalmistust alustati juba tunamullu. Toona muudetud valimisseaduse kohaselt peaks 2021. aastast alates kolima valimisjaoskondade vaheline suhtlus paberilt arvutisse. Valimiste infosüsteemi kannavad jaoskonnakomisjonid kogu hääletamis- ja valimisinfo ning valimistulemused, süsteem valmistab tulemused ette avalikustamiseks.

Sellega seoses lüheneb ka valimisperiood ühe nädala pikkuseks. Uue süsteemiga kaovad ka territoriaalsed valimisjaoskonnad ja valija saab hääletada ükskõik millises hääletamisruumis oma valimisringkonnas.

Tuleva aasta kohalikud valimised oktoobris on esimesed valimised, kus uut süsteemi rakendatakse. Kui infosüsteemi arendamine lisarahastust ei saa, võib tekkida juriidiline probleem, kus seadus näeb ette elektroonilise infosüsteemi kasutamise, reaalsuses seda aga rakendada ei saa.

Einla märkis, et eelmine süsteem ei ole praegu enam kasutatav ega vasta seaduses kehtestatud nõuetele, mistõttu seab VIS3 mitte valmimine või valmimise edasilükkumine ohtu 2021. aasta kohaliku omavalitsuse valimiste toimumise. "VIS3 ei ole otseselt seotud e-valimistega, vaid sel on elektroonilise hääletamise süsteemiga ainult väline liides, mille kaudu toimub infovahetus," lisas ta.

Valitsuskabinet arutab arenduse rahastamist neljapäeval, minister Siemi sõnul on raha arenduse toetamiseks ette nähtud.

"Tegemist on plaanilise osaga valimiste infosüsteemi neljanda etapi arenduseks ette nähtud rahast ja minu andmetel on see olemas. Valimiste infosüsteem toetab kogu valimiste spektrit, kaasa arvatud pabervalimisi. Arendus toimub plaanipäraselt ja ka halduskulude kate on ette nähtud," ütles Siem.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: