Merivälja muuli arenduse kohta enne sügist otsust ei tule

Merivälja muul.
Merivälja muul. Autor/allikas: Helen Wright

Tallinna Pirita linnaosa valitsus taotles aprillis Merivälja muuli arenduse detailplaneeringu kehtetuks tunnistamist, kuid juhtumi keerukuse tõttu see tõenäoliselt enne sügist mingit lahendust ei saa.

Merivälja muulile jahisadamat ning hoonet ehitada sooviva ettevõtte Fausto Capital plaanid on tekitanud kohalikus aedlinna seltsis tugevat vastuseisu. Detailplaneeringu menetluse venimise tõttu saatis Pirita linnaosa valitsus aprillis Tallinna linnaplaneerimise ametile ettepaneku lõpetada Merivälja muuli kinnistu ja lähiala detailplaneeringu koostamine.

Praeguseks on linnaplaneerimise amet jõudnud nii kaugele, et ettepanekut on hinnatud ning arutatud koos Pirita linnaosa vanema ja Tallinna keskkonna- ja kommunaalametiga. Ettepanekut planeeringu algatamise tühistamiseks ei ole amet seni linnavalitsusele teinud.

"Planeeringu koostamist ei saa lõpetada kergekäeliselt, see vajab väga veenvat põhjendust," ütles ERR-ile linnaplaneerimise ameti detailplaneeringute teenistuse Lasnamäe ja Pirita osakonna juhataja Mari Heinsoo.

Heinsoo sõnul on protsess igal juhul keeruline – olgu see siis planeeringu menetluse lõpetamine ja algatamise korralduse kehtetuks tunnistamine või sellega jätkamine – ning enne sügist otsust oodata ei ole.

Heinsoo ütles, et planeeringus on küll lõpuks tehtud muudatusi planeeringu läbivaatamisel esitatud märkuste järgi, kuid planeeringut tuleb korrigeerida veel liikluslahenduse ja rohekoridori osas. Kuivõrd tulevikus nähakse piirkonnas võimalikku trammikoridor, siis peab kaasama ka Tallinna transpordiameti.

"Detailplaneeringut tuleb täiendada ka äriplaani ja eriti arenduse elluviimise etappide osas – see järjekord on antud planeeringu puhul väga oluline," märkis Heinsoo.

Heinsoo sõnul on aastate jooksul tehtud palju uuringuid, kuid siiani pole ühest vastust, millist mõju avaldaks arendus elu- ja looduskeskkonnale. See on ka peamine põhjus, miks ükskõik millise otsuse tegemine võtab aega ning vajab lisatööd.

Kohalik selts on vastu

Kohalikke koondav Merivälja aedlinna selts on sadama ehitusele vastu. Põhjusena tuuakse välja, et sadamahoone hakkaks varjama "vanalinna ainulaadset siluetti, kasvaks müra ja reostuse tase, suureneks liikluskoormus".

Samuti leiab selts, et planeeringulahenduse teostamine kujutab endast märkimisväärselt suurt ohtu Pirita rannale. Konkreetselt märgitakse makrovetikate vohamise laienemist Pirita supelranna suunas.

"Juba praegusel kivikail ja Miiduranna sadamal on negatiivne mõju Merivälja ranna "tervisele". Loomulik vee liikumine on takistatud. Häiritud on liiva lisandumine Pirita rannale, mistõttu on liivariba ranna Merivälja-poolses osas pea olematu – lained loksuvad juba praegu vastu rannamände! Tekkinud on seisva vee ja haisuga lahesopp. Sadamaga kaasnevad süvendamised hakkavad lisaks mõjutama vee läbipaistvust, ökosüsteem hävib, luiged, muud merelinnud ja kalad kaovad," märgitakse seltsi kodulehel.

"Arvame jätkuvalt, et arenduse peamine eesmärk on kaldale hoone püstitamine ning sadam on eeskätt ettekääne kaldale ehitatava hoone õigustamiseks ja selle väärtuse tõstmiseks. /.../ Jääb ka jätkuvalt arusaamatuks, miks on vaja lisaks tekkivatele või süvenevatele keskkonnaprobleemidele kavandada linna maa võõrandamist ja muinsuskaitse vööndiga kaitstud mereala niivõrd suures ulatuses kasutusse andmist arendaja erahuvi elluviimiseks," leiab aedlinna selts.

Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat ütles aprillis ERR-ile, et linnaosa pole nõus kavandatud teenindushoonesse hotelli rajamisega ning sadama teenindamiseks aitaks oluliselt väiksemast ja madalamast hoonest, kui arendaja kavandab.

"Pisimuudatustest ei piisa, et selle detailplaneeringu kavaga edasi minna. Meil ei ole Piritale vaja uut Rannahoone juhtumit," nentis Liinat.

Aadressile Ranna tee 1 soovib Fausto Capital OÜ ehitada kolmekorruselise jahisadama koos restorani ja hotelliruumidega. Esitatud planeering on 17 protsendi ulatuses omaniku maa-alal, ülejäänu on planeeritud linna maale. Planeeritavas kohas asub Merivälja muul, kus on praegu looduslik kivine rand, kust avaneb vaade Tallinna siluetile.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: