Kohalikud peavad Merivälja muuli arendaja käitumist kurnamistaktikaks

Merivälja muulil
Merivälja muulil Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Merivälja muulile jahisadamat ehitada sooviv Fausto Capital kutsus sel nädalal kohalikud elanikud kohtumisele, et tutvustada planeeringulahenduse vaba aja veetmisega seotud osa. Planeeringu liiga suure mahu vastu seisvad asumiseltsid peavad seda aga kurnamistaktikaks.

Arendaja Fausto Capital, kes soovib aadressile Ranna tee 1 ehitada kolmekorruselise jahisadama koos restorani ja hotelliruumidega, korraldab veebruaris ja märtsis planeeringu teemal neli arutelu, millest esimene toimus sel nädalal. Paraku pole planeeringu liiga suure mahu vastu võidelnud kohalikud elanikud sellega rahul.

Merivälja Aedlinna Seltsi juhatus saatis elanikele koosolekute kohta teavituskirja, kus tõi välja, et seltside hinnangul ei nõua planeerimismenetluse praegune etapp selliste koosolekute korraldamist, liiatigi on seni lahendamata menetluses olev taotlus planeeringumenetluse avalikul alal lõpetamiseks.

"Meie hinnangul puudub põhjendus, miks peaks uuesti hakkama arutama planeeringulahendust, mis on tagasi lükatud nii elanike kui ka Pirita LOV poolt," teatas selts.

Selle juhatusse kuuluv Külli Kroon ütles ERR-ile, et kuigi Pirita elanikud ja neid esindavad asumiseltsid on juba pöördunud linnaplaneerimise ameti poole, et detailplaneeringu kava selle praegusel kujul lõpetataks, soovib arendaja visa järjekindlusega esitada sama planeeringulahendust, millega juba 2015. aastal alustati.

"Avalik huvi on määratletud linnaosa üldplaneeringuga, mis ei näe ette sellesse piirkonda sadamaala väljaehitamist," lausus ta.

Krooni sõnul pole elanikud rahul ka arutelude ajakavaga - alles viimasel koosolekul jõutakse põhiküsimuseni ehk sadama väljaehitamise ning sellega kaasnevate keskkonnamõjudeni.

"Kuigi elanikud tõid eelnevalt välja, et ei ole mõtet väljapakutud järjekorras teemade arutelu ning mõistlik oleks alustada vaidluse põhituumast, jäi see tähelepanuta," sõnas ta.

Kohtumine kujunes emotsionaalseks

Sel teisipäeval toimunud esimene kohtumine kujunes Krooni sõnul emotsionaalseks - elanike esindajad väljendasid selgelt, et nad ei soovi kauni loodusliku miljöö muutmist betoneeritud tehiskeskkonnaks. Tema sõnul oli saalitäis inimesi seda meelt, et arendus peaks piirduma vaid arendajale kuuluva kinnistuga, jättes arendusse kaasamata linnale ja riigile kuuluva maa- ja veeala.

"Vaatamata seltside ettepanekule lõpetada kurnamistaktika ning viia vajadusel arutelud ühele kohtumisele, hoidis arendaja esindaja jäigalt kinni ebaotstarbekast teemade jaotusest ning esitas vastuolulist informatsiooni mahtude vähendamise küsimuses," lausus Kroon, kelle sõnul pole elanikud senini näinud vähendatud mahtudega planeeringulahendust, mida arendaja lubas juba eelmise aasta oktoobriks.

"Siiski kinnitas arendaja esindaja viimaks, et vähendatud mahtudega planeeringulahendus on olemas ning see saadetakse esimesel võimalusel ka elanikele tutvumiseks. Otsustati lahku minna teadmisega, et kogunetakse uuesti siis, kui arendaja esindaja on saatnud vähendatud mahtudega planeeringulahenduse eelnevalt tutvumiseks ning valminud on meremõjude ekspertiis," lisas ta.

Kroon märkis, et ehkki linnaosa esindajad on seltside võitlust mõistnud ja koostöö kogukondadega on viimasel ajal paranenud, ei mõista elanikud siiski, miks peetakse umbes 5,5 hektari suuruse Tallinna linnale ja Eesti riigile kuuluva maa- ja veeala loovutamist arendajale teisejärguliseks küsimuseks.

Arendaja: planeeringus on tehtud mitmeid muudatusi

Fausto Capitali juhatuse liige Kenneth Karpov ütles, et neli kohtumist tahtsid nad korraldada selleks, et käsitleda eraldi teemasid, mida seni käsitletud pole, sest kokkusaamistel on arutletud mereuuringute ja sadamahoonega seonduva üle.

"Sellisteks teemadeks on rekreatsioon ehk tegevused Merivälja muuli lähialal ehk sadamaalal, see oli siis möödunud teisipäeva teema, mida tegelikkuses ei jõutudki käsitleda, ja erinevad võimalikud mõjud, mis tulenevad tegevustest Merivälja muuli lähialalt ehk sadamaalalt - järgmise kokkusaamise teema," kirjeldas Karpov.

Kohtumisel sai tema sõnul selgeks, et esmalt soovivad inimesed saada selgust mereuuringute osas ja alles seejärel käsitleda muid teemasid.

Karpovi kinnitusel on arendaja planeeringus mitmeid muudatusi teinud. "Oleme muutnud nii sadamaehitiste asukohtasid, konfiguratsiooni kui ka suurusi. Kui arutelude tulemusena selgitavad erinevad huvitatud osapooled kõiki rahuldava planeeringulahenduse, siis oleme valmis ka vastavad muudatused planeeringusse sisse viima," ütles ta.

Lisaks Tallinna keskkonnaameti tellitud mereuuringute ekspertiisile on Fausto Capital omaltpoolt tellinud uue täpsustatud sadamaehitiste lahenduse.

"Planeeringu maht on seotud tegevustega, mida on kavandatud teostada sadamaalal. Tegevuste osas on lähtutud vajadusest võimaldada erinevaid merelisi tegevusi, samuti neid tegevusi, mida ei ole Tallinnas sellisel kujul mereäärses piirkonnas tehtud, aga millede osas on inimestel huvi vastavaid tegevusi Tallinnas teha," ütles Karpov.

Merivälja muuli detailplaneering jäi möödunud aastal Pirita linnaosavanema ja linnaosakogu heakskiiduta ning Tallinna keskkonnaametis käimas olev ekspertiis peab välja selgitama, kas detailplaneeringus esitatud materjalid on piisavalt üksikasjalikud.

Toomas Pirn Raepressist ütles ERR-ile, et ekspertiisi käigus analüüsitakse kõiki juba tehtud uuringuid, aga ka juba kavandatud tegevusi rannajoonel ning tulemused peaksid selguma juba sel kuul.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: