USA tõi Ämarisse droonid

MQ-9 Reaper.
MQ-9 Reaper. Autor/allikas: Leslie Pratt/Wikipedia

Ämari lennubaasis alustavad esmakordselt teenistust Ameerika Ühendriikide õhuväe 52. ekspeditsioonioperatsioonide rühma mehitamata lennuvahendid MQ-9 Reaper, mis jäävad Eestisse juuli lõpuni, teatas kaitseväe peastaap.

USA õhuvägi otsustas Euroopas paigutada droonid, personali ja tugivarustuse ümber Eestisse, et toetada Balti regiooni liitlasriike. Üks põhjustest, miks mehitamata lennuvahendid Eestisse saadeti, on hetkel käimasolevad lennuraja ehitustööd Miroslawieci lennubaasis Poolas, kus droonid tavapäraselt paiknevad, teatas kaitsevägi.

 MQ-9 Reaper on relvastatud mitmeotstarbeline MALE-tüüpi (Medium Altitude Long Endurance) kaugjuhitav lennuvahend, mida kasutatakse peamiselt sihtmärkide hävitamiseks ja luureandmete kogumiseks.

Ameerika Ühendriikide MQ-9 Reaper droonid on Poolast õhuoperatsioone täitnud alates 2018. aasta maist. Operatsioonide eesmärk on stabiliseerida ja tugevdada regiooni julgeolekut ning tugevdada suhteid NATO liitlaste ja teiste Euroopa partneritega. Varem on sama üksuse droone paigutatud ka Rumeeniasse.

Õhuväe ülem kolonel Rauno Sirk ütles, et väljakutseks on droonide integreerimine igapäeva lennutegevusse. "Droonid on tänapäeval kuum teema ning lennunduskultuuris on droonide juurutamise näol tegemist uue vundamendi ladumisega," märkis ta.

Sirk tänas lennuametit ja Lennuliiklusteeninduse AS-i, et mehitamata lennuvahendid saavad Eesti õhuruumis vabalt, kuid samas kontrollitult opereerida.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: