Eesti konsul Pekingis: nakatunute väikest arvu arvestades kehtestati karmid piirangud

Foto: SCANPIX/REUTERS/Thomas Peter

Hiina pealinnas Pekingis on alates eelmise nädala lõpust tuvastatud vähemalt 137 uut nakatumist. Kuigi nakatunute arv on linna elanike arvu arvestades väike, on võimud asunud jõuliselt piiranguid kehtestama.

"Paar kuud tagasi hakkasid meetmed leebemaks muutuma, kohad tehti ükshaaval lahti, kohvikud, katuseterrassid ja restoranid olid avatud, inimesed kandsid vähem ja vähem maske, kehatemperatuuri nii palju ei mõõdetud. Sellest nädalast on kõik hakanud vanasse rütmi tagasi liikuma," rääkis Pekingis Eesti suursaatkonnas töötav konsul Laura-Liisa Laving ERR-ile.

Nüüd on enamus avalikke kohti suletud, kinni on vaba aja veetmise ja söögikohad. Hiinasisene reismine on oluliselt piiratud, eri provintside vahel enam põhimõtteliselt liikuda ei saa ja riigisisesed lennud on tühistatud. Pekingi kesklinnas ja saatkondade piirkonnas esialgu liikumispiiranguid kehtestatud ei ole, küll aga on suletud mitmed mikrorajoonid, mis asuvad Xinafadi turu lähistel, kust sai haiguspuhang alguse.

"Kui mõni kuu tagasi kõigil olid maskid ees, siis täna paljudel pole. Ei tea, kas see lähipäevil muutub," sõnas konsul.

Uus haiguspuhang on kohalikus meedias kõige olulisem teema ja kohalikud muust ei räägigi.

"Arvestades seda võrdlemisi väikest nakkusjuhtude arvu ja neid meetmeid, mis praegu on juba võetud, siis võib küll öelda, et need on väga radikaalsed piirangud, mis praegu on sisse seatud. Aga eks aeg näitab lähipäevil, kui rangeks need piirangud lähevad," tõdes konsul.

Eestlastel võib Hiinas tekkida viisaprobleeme

Välisministeeriumi andmetel on Hiinas 64 Eesti kodanikku. Konsul pakub, et tegelikult viibib hetkel kohal umbes 30 inimest. "Need, kes tahtsid Hiinast lahkuda ja kelle eluolu on viiruse tõttu oluliselt häiritud, on seda juba teinud," ütles Laving. Viimastel nädalatel on konsulaadi poole pöördutud küsimustega, millised lennud toimuvad.

Kuna lende on vähe ja piletihinnad kallid, siis on uuritud ka võimalusi Hiina viisa pikendamiseks. Konsuli sõnul on kohalikud võimud viisade pikendamisel väga ranged. Kevadel pikendati viisade kehtivust automaatselt kahe kuu võrra ning oodati, et välismaalased lahkuksid selle aja jooksul. "Kui kahe kuu jooksul ei õnnestunud sobivat lendu leida, siis viisa edasine pikendamine on suhteliselt keeruline, aga siin kahjuks ei olegi midagi teha," tõdes konsul.

Viisa pikendamise üle otsustab Hiina migratsiooniamet ning Eesti saatkond inimesi aidata ei saa. "Mõned lennud Euroopasse veel on ja siis saabki soovitada neid lende," sõnas Laving.

Hetkel on Hiina oma piirid välismaalastele sisuliselt sulgenud ning  välismaalasi lastakse riik väga piiratud juhtudel. Kes aga plaanis suvel või sügisel sinna õppima või reisile minna, peavad ilmselt oma plaanid ringi tegema. "Ma ei üllatuks, kui seda (piiride avamist – toim) see aasta ei juhtu," sõnas konsul.

Kuigi Pekingis tegeletakse uue puhangu kontrolli alla saamisega väga tõsiselt, siis Eesti terviseameti hinnangul koroonaviiruse sünnimaal toimuv ei kujuta ohtu Eestile.

Hiina sammud tekitavad ärevust

Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna juhataja Martin Kadai sõnul on nakkuselevik Hiina rahvaarvu arvestades äärmiselt madal. "Mis võib-olla seda ärevust kütab, on see, et mäletame ju aasta algusest, et Hiina on üsna radikaalne ja karm, viib sisse karmid meetmed ja see sellist tähelepanu ka pälvib," sõnas Kadai.

Kadai sõnul on Hiina rahvaarvu ning rahvastiku tihedust arvestades sunnitud nii radikaalseid samme ette võtma. "Me peame mõistma Hiina ja Eesti erinevust, kui Pekingis on nakkuspuhang, selle võimalik eskalatsioon on sadades kordas erinev kui Tallinnas," sõnas Kadai.

Kuigi nakatumine on Hiina ametliku statistika järgi üsna väike, möönis Kadai, et neid numbreid tuleb võtta teatud reservatsiooniga. Samuti ei näita ametlik statistika selle haiguse puhul kunagi lõplikku tõde.

"See probleem on maailmas valdav, tegelikult Euroopa Liit praegu murrab piike, üritab lahendada seda küsimust, kuidas usaldada teiste kolmandate riikide andmeid haigestumise kohta," rääkis Kadai.

 Hiinas toimuv, aga Saksamaa suurenud nakatumine pole terviseameti hinnangul põhjuseks Eesti ohuhinnnagu muutmiseks. See samm astutakse juhul, kui Euroopas hakkab haigestumine taas tõusma. "Täna õnneks jätkuvalt Euroopa selle haiguse leviku mõistes on üks rahulikumaid piirkondi maailmas, tõdes Kadai. Kogu Euroopas on haigestumine langustrendis, erandiks on vaid Rootsi ja Poola.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: