Terviseamet Hiina koroonapuhangutes ohtu ei näe

Martin Kadai.
Martin Kadai. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Kui Hiina võimud on asunud Pekingis tekkinud uue koroonaviirusesse nakatumise puhanguga väga tõsiselt tegelema, siis Eesti terviseameti hinnangul ei kujuta see Euroopale ega Eestile ohtu.

Hiina pealinnas Pekingis on uute koroonaviirusnakkuste tõttu tühistatud tuhandeid lende, kolmapäevast on suletud ka linna koolid, teatas kolmapäeval riigimeedia. Pekingi ametiisikud on andnud elanikele korralduse mitte linnast lahkuda. Linnas on viimastel päevadel tuvastatud vähemalt 137 uut nakatumist. 

Eesti terviseamet võtab Hiina sündmusi rahulikult ja ohtu puhangus Euroopale ega Eestile ei näe.

"Hiina sündmustes midagi erakordset täna terviseamet ei leia. Hiina teadaolevalt kasutab üsna karme meetmeid koroonaviiruse leviku tõrjeks. Oma osa selles võib olla ka aasta alguse sündmustel Wuhani piirkonnas. Hiina linnade puhul tuleb kindlasti arvestada nende rahvastikutihedust ja rahvastiku suurt arvu, mistõttu ametivõimude eesmärk on tõenäoliselt nakkuse levik saada kontrolli alla võimalikult kiiresti," ütles ERR-ile ameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna juhataja Martin Kadai.

Kadai sõnul jälgib terviseamet olukorda kogu maailmas ja Hiinas toimuv tasub asetada kokku suurema pildiga. "Koroonaviirus levib hetkel kõikides riikides. Kui Hiinas on viimase 14 päeva jooksul teavitatud umbes 250 uuest haigestumisest, siis Indias on see arv näiteks ligi 145 000," märkis ta.

Eestile need sündmused ohtu ei tohiks kujutada, sest Euroopa Liidu välispiiril kehtivad piirangud sisenemisele kolmandatest riikidest. Eestis on kolmandatest riikidest saabunud isikutele kehtestatud 14-päevane liikumispiirang.

Millal Euroopa Liit välispiiridel piirangud kaotatakse, pole veel liikmesriikide vahel kokku lepitud.

Oht pole kuhugi kadunud

Samas tuleb ka Eestis arvestada, et haigestumine võib sarnaselt Hiinaga hakata ühel hetkel suurenema, märkis Kadai. "Hetkel puudub loogiline seletus, miks peaks SARS-CoV-2 viiruse levik iseenesest taanduma. Seetõttu tuleb arvestada ja olla valmis, et haigestumine hakkab mingil hetkel taas suurenema nii Euroopas kui ka Eestis," lausus ta.

Kadai sõnul on globaalselt registreeritud nakkusjuhtumite arv endiselt tõusuteel.

"Euroopas on registreeritud haigestumine olnud pikalt langustrendiga ja üldine haigestumine hetkel üsna madal. Viimasel 14 päeval registreeritud keskmisest haigestunute koondarvust Euroopa Liidus on haigestumine kõrgem Rootsis, Suurbritannias, Portugalis," lausus Kadai.

Registreeritud haigestumine on viimasel 14 päeval kõikides Euroopa Liidu riikides langustrendiga, väljaarvatud Rootsis ja Poolas.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: