Pärnu algatas tuulepargi ja Rail Balticu terminali planeeringud

Rail Baltic kunstniku nägemuses.
Rail Baltic kunstniku nägemuses. Autor/allikas: RB Rail

Pärnu linnavolikogu algatas neljapäeval Rail Balticu Pärnu piirkonna hoolduskeskuse ja kaubaterminali detailplaneeringu ning keskkonnamõju strateegilise hindamise koostamise. Lisaks sellele algatas volikogu ka Põlendmaa küla lähedale kavandatava tuulepargi eriplaneeringu.

Rail Balticu kaubajaama planeeringuala paikneb Niidu ettevõtluspiirkonnas endise Tammiste raudtee infrastruktuuri alal. Ala asub nii Pärnu linna kui Tori valla territooriumil. Suurem osa kompleksist jääb Pärnu linna territooriumile. Planeeringuala suurus on 130 hektarit, millest Pärnu linna territooriumile jääb 101 hektarit.

Kavandatav arendus on mahukam kui olemasolev kaubajaama ala. Eskiisi kohaselt lahendatakse kaubaterminal ja Pärnu piirkonna hoolduskeskus võimalikult kompaktsel alal Niidu tööstuspiirkonna põhjaosas.

Kaubaterminalis teenindatakse Rail Balticu kaubaronge, seal on võimalik kaupu raudteelt autodele laadida, ladustada ja sorteerida. Pärnu piirkonna hoolduskeskus on Rail Balticu tehnilise toe baas, kus baseeruvad eriotstarbelised rongid, asub jooksva hoolduse materjalide ladu ja tehakse taristu jooksvat hooldust.

Kaubaterminali ja hoolduskeskuse juurdepääs autodega kavandatakse Niidu tänavalt. Arvestatud on Lauka tänava perspektiivse väljaehitamisega veotänavana, et tagada täiendav juurdepääs ja luua tulevikus ühendus Pärnu suure ümbersõiduga. Selleks tuleb planeeringus arvestada maanteesilla või tunneli ruumivajadusega Rail Balticu põhitrassi ületamiseks.

Juurdepääs mööda raudteed lahendatakse Surju metskond 49 kinnistule rajatavate eraldi rööbasteedega vahetult põhitrassi kõrval, mis ühendavad hoolduskeskust Rail Balticu põhitrassiga.

Kaubajaamale rajatakse eraldi rööbasteedega juurdepääs lõunast, mis ühendab kompleksi Pärnu kaubajaamaga. Kaubaterminali alale planeeritakse kuni kuus 1435 mm rööpmepaari selliselt, mis võimaldaks ümberlaadimist mõlema rööpmepaari vahel.

Linnavolikogu algatas ka tuulepargi eriplaneeringu Paikuse osavallas

Pärnu linnavolikogu algatas neljapäeval ka Paikuse osavalda Põlendmaa küla lähedale kavandatava tuulepargi ja selle toimimiseks vajaliku taristu eriplaneeringu ning selle keskkonnamõjude strateegilise hindamise koostamise.

Eriplaneeringuga selgitatakse välja ala elektrituulikute pargi rajamiseks ja määratakse tuulikupargi kommunikatsioonidele sobiv paigutus.

Enefit Green AS kavandatava tuulikupargi hinnanguline suurus on 800 hektarit, sinna soovitakse püstitada kuni seitse tuulikut, mille kõrgus oleks kuni 290 meetrit. Lisaks on Metsagrupp OÜ esitanud taotluse eriplaneeringu algatamiseks Põlendmaa küla 4,82 ruutkilomeetri suurusel alal, et rajada ettevõtte omandis olevatele kinnistutele tuulepark.

Ala, kus tuulikutele kohta otsima hakatakse, hõlmab Paikuse osavallast 113,7 ruutkilomeetrit. Selle sisse jääb Põlendmaa küla ja osa Seljametsa külast.

Paikuse osavallakogu toetas planeeringu algatamist tingimustel, et eriplaneeringut koostades arvestatakse kehtivas üldplaneeringus seatud tingimusi ning analüüside koostamise käigus kaasatakse kohalik kogukond ja selgitatakse välja kogukonna arvamus.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: