Euroopa ettevõtted pürgivad protektsionismi kiuste välisturgudele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kaubakonteinerid.
Kaubakonteinerid. Autor/allikas: ERR

Euroopa Liidu riikide ettevõtted suurendasid mullu eksporti Euroopast välja 8 miljardi euro võrra. Euroopa Komisjoni iga-aastase kaubandus- ja investeerimistõkete aruande kohaselt tekitavad muret uued tõkked ja juurdunud protektsionism.

Kaubandusvolinik Phil Hogani sõnul on üks olulisemaid prioriteete tagada, et järgitakse kehtivaid rahvusvahelise kaubanduse õigusnorme. Enim uusi piiranguid kehtestas mullu Hiina.

"Sellest, mida me teeme kaubandusõiguste jõustamiseks ja kaubandustõkete kõrvaldamiseks, on EL-i ettevõtetele, sealhulgas väiksematele, käegakatsutavat kasu. 2019. aastal tõid meie ühised jõupingutused neile sisse 8 miljardit eurot," ütles Hogan.

"Samas teevad muret maailmakaubanduses puhuma hakanud tuuled. Tõkked mõjutavad EL-i jaoks eriti tähtsaid ekspordisektoreid ja takistused levivad eri piirkondadesse. Ajal, mil teeme kõik, et majandus pärast koroonakriisi taastada, tuleb ka selle valdkonnaga tõsisemalt tegeleda. On väga oluline, et ülemaailmsed kaubavood oleksid avatud," märkis ta.

Komisjoni, liikmesriikide ja EL-i äriorganisatsioonide töö võimaldas Komisjoni teatel mullu Euroopa firmadel naasta olulistele eksproditurgudele. Näiteks said Prantsusmaa, Iirimaa ja Madalmaade loomalihaeksportijad said uuesti juurdepääsu Hiina turule, taastus Iirimaa ja Horvaatia tootjate juurdepääs Jaapani turule ning Hollandi sealihatootjad saavad nüüd eksportida ka Mehhikosse.

Poolas imikutele piimapulbrit tootvad ettevõtjad saavad oma kaupa taas  Egiptusesse eksportida ning Belgia pirnikasvatajad said taas juurdepääsu Mehhiko turule.

Samas peavad ELi ettevõtted tulema toime uute ebaseaduslike tõkete lisandumisega ELi jaoks strateegiliselt olulistes sektorites, nagu info- ja kommunikatsioonitehnoloogia, elektroonika, autotööstus ja muud kõrgtehnoloogilised tööstusharud. Kokku on maailmas praegu 438 kaubandustõket ning 43 neist kehtestati möödunud aastal 22 eri riigis.

Kõige rohkem kaubanduspiiranguid on seotud Hiina ja Venemaa turule pääsemisega, meetmeid on kehtestatud vastavalt 38 ja 31. Kõige rohkem uusi piiranguid kehtestas 2019. aastal samuti Hiina, kellele järgnesid Vahemere lõunapiirkonna ja Lähis-Ida riigid.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: