Kohus otsustas Laagna tee kihutaja vahi alla võtta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1592910480000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Harju maakohus rahuldas teisipäeval prokuratuuri palve võtta laupäeval Tallinnas Laagna teel kahe hukkunu ja mitme vigastatuga liiklusavarii põhjustamises kahtlustatav mees vahi alla.

Ringkonnaprokurör Diana Helila selgitas pressiteate vahendusel, et vahistamist taotleti, kuna vabaduses viibides võib 20-aastane noormees kujutada endast ohtu kaaskodanikele.

"Tänaseks kogutud info avarii põhjuste ning BMW roolis olnud noormehe varasema käitumise kohta annab prokuratuuri hinnangul võimaluse järeldada ainult seda, et kahtlustataval puudub igasugune lugupidamine ühiskonnas kehtivate reeglite suhtes. Ainult noormeest vahi alla võttes saab tagada selle, et ta ei osale enam liikluses," selgitas prokurör Helila ja kinnitas, et kahtlustatul on varasemast kehtiv kriminaalkaristus.

Menetlust alustatakse karistusseadustiku paragrahvi alusel, mis käsitleb liiklusreeglite eiramise tõttu kahe või enama hukkunuga liiklusõnnetuse põhjustamist, kuid väidetavalt võib pärast uurimist süüdistuse esitada ka mõne teise sätte alusel.

Karistusseadustiku paragrahv 422 näeb ette sõidukijuhi poolt liiklusnõuete ja sõiduki käitusnõuete rikkumisel, kui sellega on põhjustatud kahe või enama inimese surm, karistusena ette kolme- kuni kaheteistaastase vangistuse.

Prokuratuuri teatel oli laupäeval Tallinnas Laagna teel kahe inimese surma ja mitme inimese vigastustega nelikavarii põhjustanud noormehe juhitud BMW kiirus õnnetuse hetkel 200 km/h. Laagna teel on lubatud suurim sõidukiirus 70 km/h.

Õnnetuse põhjustaja: ma ei teinud seda meelega

Nelikavarii põhjustanud mees kinnitas teisipäeval Harju maakohtus, et ei põhjustanud juhtunut meelega, tema kaitsja Indrek Põder leidis aga, et avariis võis süüdi olla hoopis Volvo juht. 

Vene kodakondsusega, kuid Eestis sündinud ja valdava osa elust Eestis veetnud mees vastas kohtuniku küsimusele, kas tema põhjustas ränga õnnetuse, et "panin toime, muidugi tunnistan". 

Juhi sõnul tunneb ta kõigile kannatanutele ja nende lähedastele kaasa. "See kõik lihtsalt juhtus, ma ei teinud seda meelega," ütles noormees. 

Kui teemaks tõusis asjaolu, et tema juhitud BMW sõitis 200 kilomeetrit tunnis, märkis noormees, et ta ei vaadanud spidomeetrit, vaid ees sõitnud autosid, samas kinnitas ta, et 200 kilomeetrit tunnis tema BMW kiirus siiski olla ei saanud. 

Mehe kaitsja rõhutas aga, et õnnetuse puhul tuleb hinnata kõigi osapoolte käitumist, viidates asjaolule, et avariis osales kokku neli sõidukit. Kaitsja hinnangul võis õnnetuse põhjustada hoopis Volvo juht, kes reastus teiselt kolmandale reale, veendumata manöövri ohutuses ja keeras BMW-le ette. 

Ühtlasi märkis Põder, et prokurör on esitanud vahistamistaotluse hilinemisega. Nimelt algas kinnipidamine kaitsja hinnangul siis, kui ta viidi laupäeval kell 19 haiglasse, kus ta viibis kahe politseiniku järelevalve all. Samas on vahistamistaotluse esitamiseks aega 48 tundi. 

"Isikul on olemas kindel elukoht ja isikul on olemas sotsiaalne lähisuhtevõrgustik, isik on igakülgselt valmis menetlusele kaasa aitama ja käesoleval juhul ei näe vajadust ja põhjust, miks peaks isikut vahistama," ütles Põder "Aktuaalsele kaamerale".

Ringkonnaprokurör Diana Helila kinnitas, et juhi vahistamine on vältimatu ja seda toetavad kõik tõendid. 

Laupäeval kell 18.38 sai häirekeskus teate raskest liiklusõnnetusest Laagna teel, kus põrkasid kokku neli sõiduautot. Õnnetuses osalesid sõiduautod BMW, Volvo, Toyota ja Ford ning kõik autod sõitsid suunaga linnast välja Mustakivi silla poole.

Põhja prefektuuri operatiivjuht Raavo Järva ütles, et esimesena sõitis BMW otsa Fordile. Autode kokkupõrke tagajärjel hukkus sündmuskohal jalakäija, bussipeatuses seisnud naine. Päev hiljem suri haiglas Fordi roolis olnud mees.

Õnnetuses vigastatuid oli kuus, sealhulgas kõik autodes olnud viis inimest ja bussipeatuses surma saanud naise läheduses seisnud inimene. 

BMW-s ja Toyotas oli mõlemas üks inimene, kes mõlemad said kergemaid vigastusi ja viidi haiglasse kontrolli. 

Volvos sõitsid kaks inimest, kellest üks on raskes seisus haiglas.

Asjaolude selgitamise käigus ilmnes, et BMW-d juhtinud mehel ei ole juhtimisõigust. BMW-ga sõitnud juhti on liiklussüüteo eest viimati karistatud kolm aastat tagasi.

Juhtunu üksikasjade selgitamiseks alustati kriminaalmenetlust, mida juhib Põhja ringkonnaprokuratuur.

 

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael

Allikas: ERR, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: