Hiina ja India nõustuvad ohvriterohke lahingu järel pingeid leevendama

Foto: SCANPIX/AFP PHOTO/Tauseef Mustafa

Hiina ja India on nädal pärast 50 aasta ohvriterohkeimat piirikokkupõrget kokku leppinud pingete leevendamises.

15. juunil rusikate, kaigaste ja kividega peetud lahing, kus üle 20 India sõduri surma sai, on esimene kord 1975. aastast alates, mil kahe Aasia suurriigi piiritülis tapeti sõdureid ning see tähendab tõsist suhete halvenemist. 

Hiina välisministeeriumi kõneisiku Zhao Lijiani sõnul nõustusid mõlemad pooled pärast esmaspäeval toimunud piirkondlike sõjaväejuhtide kohtumist võtma meetmeid, et olukorda maha jahutada. 

India ajakirjanduse kinnitusel osalesid kohtumisel 14. korpuse komandör kindralleitnant Harinder Singh ning Tiibeti sõjaväeringkonna komandör kindralmajor Liu Lin. 

New Delhi pole kohtumist ametlikult kommenteerinud, kuid India armeeallikate järgi kestis see ligi 11 tundi ning olukorra leevendamiseks Ladakhi piirkonnas oli mõlema poole konsensus.

Teisipäeval toimus ka India, Hiina ja Venemaa välisministrite virtuaalkohtumine, kus arutati peamiselt koroonaviirusega ning Teise maailmasõja lõpu mälestamisega seotud küsimusi. 

Kuna India välisminister S. Jaishankar ei maininud oma avasõnas kokkupõrget otsesõnu, siis ei näinud ka Lavrov vajadust olla vahetalitajaks. "Ma ei arva, et India ja Hiina vajavad siin mingit abi," ütles Lavrov. 

Venemaa on mõlema maa suurim relvatarnija. 

Times of India teatel on kaitseminister Rajnath Singh sel nädalal Moskvas, et avaldada Venemaale survet S-400 raketitõrjesüsteemi ning hävituslennukite, tankide ja allveelaevade varuosade kiireks kohaletoimetamiseks.  

Hiina on üksikasju avamata kinnitanud, et kandis piirikokkupõrkes kaotusi. India meedias on kinnitatud, et üle 40 Hiina sõduri sai surma või tõsiselt haavata.

India on intsidendi järel saatnud äärmiselt militariseeritud piirkonda veel hulga sõdureid, sõjavarustust ja lahingulennukeid. Hiina teeb väidetavalt sama. 

Samal ajal on Indias tugevnenud üleskutsed boikoteerida Hiina kaupu. 

15. juuni verine vastasseis toimus umbes 4500 meetri kõrgusel Galwani jõe orus, kus mõlemad pooled süüdistavad teist oma territooriumile tungimises.

Harsh Pant New Delhi mõttekojast Observer Research Foundation oli skeptiline võimaluse suhtes, et sõjaväekomandöride vahel on õnnestunud midagi konkreetset ära lahendada.

"Mida tahes Hiina praegu ütleb, seda ei saa tõsiselt võtta. India on sellest loodetavasti õppinud," ütles Pant AFP-le. 

"Episood on kõigutanud India usku normaalsete ratsionaalsete suhete võimalikkusesse Hiinaga. Ja jõudude ebavõrdsus on nii suur, et see tekitab New Delhis ebamugavustunnet ja kahtlusi," leidis analüütik. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: