India ja Hiina proovivad maandada pingeid Himaalaja üle

Foto: SCANPIX/AP PHOTO/Rajesh Kumar Singh

India ja Hiina proovisid kolmapäeval maandada pingeid, mis kerkisid pärast kokkupõrget Himaalaja piirialal, kus hukkus 20 India sõdurit.

Esmaspäevane konflikt mägises Ladakhi piirkonnas Kashmiris tuli pärast seda, kui India Kashmirilt autonoomia võttis.

Hiina ametnikud ütlesid kolmapäeval, et pooled nõustusid piirivaidluse lahendama rahulikult läbi dialoogi. "India ei peaks võtma ühepoolseid samme, mis olukorda keerulisemaks teevad," teatas Pekingi välisministeerium.

Peaminister Narendra Modi ütles kolmapäeval, et ehkki India tahab rahu, on ta võimeline andma sobiva vastuse. Ta kutsus reedeks Hiina olukorra arutamiseks kokku India parteide kohtumise.

Piirialal Galwani orus suri külma ja vigastuste kätte vähemalt 20 india sõdurit, nende seas kolonel, kes sattusid rüselusse Hiina piirivalvuritega, ütlesid India ametnikud.

Pooled tuld ei avanud, sest piiri valvavatel sõduritel on keelatud tulirelvi kanda, lisasid ametnikud.

Tegu oli veriseima vastasseisuga alates 1962. aastast, kui kahe riigi vahel puhkes territooriumi üle sõda, mis lõppes ebakindla relvarahuga.

Viimasel ajal on piirialadele viidud tuhandeid sõdureid, soomukeid ja suurtükke. Kokkupõrked pole ebatavalised, kuid India võimude sõnul eskaleeris vaidlust Hiina, kelle väed piiri ületasid.

Hiina süüdistab India vägesid provokatiivsetes rünnakutes. Oma poolel pole Peking langenutest teatanud.

Maailma tabanud koroonaviiruse pandeemia ajal on Hiina proovinud oma territoriaalpretentsioone sisse nõuda ka mujal, eelkõige Hongkongis, Taiwanis ja Lõuna-Hiina merel.

Hiina-India tüli keskmes on Himaalajad, mida Hiina on alati pidanud strateegiliselt oluliseks koridoriks oma rahutu Xinjiangi provintsi ja Tiibeti vahel.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: