Hiina alustas ehitamist vaidlusaluse piiriala India poolel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Satelliidifoto Hiina armeebaasist Galwani orus.
Satelliidifoto Hiina armeebaasist Galwani orus. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS / MAXAR TECHNOLOGIES

Hiina alustas ehitustegevust vaidlusalusel piirilalal Indiaga, mida New Delhi peab endale kuuluvaks ja kus hiljuti toimus kahe riigi sõjaväelaste verine kokkupõrge, selgub neljapäeval avaldatud satelliidifotodelt.

Sel nädalal tehtud fotodelt on näha Hiina ehitustegevust Ladakhi piirkonnas Galwani orus, mida India peab enda omaks. Ehitus algas hoolimata sellest, et mõlema poole regionaalsed sõjaväejuhid olid äsja lubanud eemalduda ja pingeid maha võtta, edastas ajaleht The Times.

15. juunil rusikate, kaigaste ja kividega peetud lahing, kus üle 20 India sõduri surma sai, on esimene kord 1975. aastast alates, mil kahe Aasia suurriigi piiritülis tapeti sõdureid ning see tähendab tõsist suhete halvenemist. Tegemist oli viimase 50 aasta ohvriterohkeima piirikokkupõrkega kahe riigi vahel.

USA kosmoseettevõtte Maxar Technologies avaldatud fotodelt on näha Galwani jõe kohale ulatuva platvormi ehitamise struktuure, sealhulgas kaitsevärvi telke ja kaetud hooneid mäeseina vastas ning arvatava sõjaväelaagri piirdeid ja tõkkeid. Ükski neist rajatistest ei olnud veel kokkupõrke ajal paigas.

Austraalia strateegilise poliitika instituudi andmeekspert Nathan Ruser ütles, et Hiina eelpost on oma mõõtmetelt tohutult kasvanud ning India üksused seda ei lammuta. Ehitustööd annavad märku, et hoolimata Hiina lubadustest ei ole näha pingete mahavõtmist. "Eemaldumine ei ole tõesti sõna, mida India valitsus võiks siin kasutada," tõdes Ruser Twitteris.

India poolel on ettenihutatud positsioone tagasi tõmmatud võrreldes sellega, mis on näha mais tehtud fotodelt. Siiski on viimastelt fotodel näha, et ka India on uusi barjääre püstitanud.

India teatas eelmisel nädalal, et tema sõdureid rünnati okastraati mähitud kaigastega ning lükatud järsakust alla, kui nende patrull sattus Hiina sõjaväelaagri juures varitsusele. India patrulli juhtinud kolonel Santosh Babu oli esimeste tapetute seas. Mõlemad pooled patrullivad piirkonnas vastavalt varasematele kokkulepetele ilma tulirelvadeta, et vähendada vägivallajuhtumeid.

Hiina ei ole omapoolsete ohvrite arvu teatanud, kuid süüdistas Indiat provokatsioonis ja oma üksuste vägivaldses ründamises.

Kolmapäeval kinnitasid India ja Hiina ametnikud, et pooltel tuleks kinni pidada varasemast lubadusest eemalduda ja pingeid alandada.

Samas süüdistas India välisministeerium Hiinat suure hulga vägede ja relvastuse koondamises piirkonda.

"Mis Hiinat puudutab, siis siin valitseb usalduse puudus. Kui nad ütlevad meile, et on valmis tagasi tõmbuma, siis soovime seda näha päriselt. Senimaani jäävad aga relvajõud valmisolekusse," ütles India relvajõudude endine juht Deepak Kapoor.

Hiina kompartei ajalehe Global Times peatoimetaja Hu Xijin meenutas aga New Delhile, et Indiast ei ole ei sõjaliselt ega ka majanduslikult Hiinale vastast, "Delhil on kõva hääl, aga ta peab ohjeldama oma tegevust," ütles ta sotsiaalmeedias.

Indias on hakanud levima ka üleskutsed boikoteerida Hiina toodangut. Sümboolse sammuna teatas New Delhi hotelli- ja restoraniomanike liit, kelle valduses on kokku 75 000 hotellituba, et keelduvad teenindamast Hiinast tulnud turiste ega osta Hiina kaupu.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: