Juulist saavad tööandjad taotleda juuni töötasu hüvitamist

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Töötukassa kontor. Autor/allikas: Aili Vahtla/ERR

Töötukassale saab 1. juulist esitada töötasu hüvitise taotlusi juunikuu eest. Taotluse esitab tööandja või volitatud isik ning hüvitis kantakse töötaja pangakontole.

Töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel ütles, et hüvitise esimene periood märtsist maini oli laiapõhjaline ja leevendas järsku majanduslangust ning massilisi koondamisi.

"Juunikuu töötasu hüvitis on taastumise toetamiseks ning mõeldud eelkõige nende ettevõtete töötajatele, kuhu ajutised raskused jõudsid hiljem ja on kestnud kauem," ütles Paavel.

Paavel pani tööandjatele südamele, et nii toetusmeetme esimene etapp kui juunikuu töötasu hüvitamine on ajutise iseloomuga. "Toetust tuleks küsida siis, kui on näha, et ettevõte on ajutistes raskustes. Tööandja peab kaaluma, kas töötasu hüvitamine aitab tal tegevust jätkata."

Juunikuu töötasu hüvitamist saavad taotleda ettevõtted, kelle käive või tulu on vähenenud eelmise aasta juuniga võrreldes vähemalt 50 protsenti.

Lisaks peab ettevõte täitma ühte tingimust kahest. Vähemalt 50 protsendile firma töötajatest ei ole kokkulepitud mahus tööd anda, mistõttu on töötajate tööaeg vähenenud 30 protsenti või siis vähemalt 50 protsendil ettevõtte töötajatest on vähendatud töötasu vähemalt 30 protsendi võrra või alampalgani.

Tööandja peab olema töötajate tööaega või töötasu vähendanud kogu juunikuu ulatuses.

Töötukassa hüvitab juunis töölepinguga töötajale 50 protsenti tema varasemast keskmisest palgast, aga mitte rohkem kui 800 eurot brutos ja täistööajaga töötajatele mitte vähem kui on alampalk. Tööandja on kohustatud maksma töötajale, kes saab töötasu hüvitist, brutotöötasu vähemalt 150 eurot. Tööandjal tuleb oma osa välja maksta enne taotluse esitamist.

Juunikuu palga hüvitamist saavad küsida oma töötajatele need ettevõtted, kel pole maksuvõlga või see on ajatatud.

Juunikuu töötasu hüvitamist saab taotleda ainult nendele töölepingu alusel töötavatele inimestele, kelle tööleping on sõlmitud enne 1. märtsi 2020 ja mille kohta on töötamise registrisse selleks kuupäevaks tehtud ka tööle asumise kanne. Tööandja peab tagama töötajale, kelle palga hüvitamist ta taotleb, töökoha vähemalt järgmise kahe kuu jooksul. Vastasel korral tuleb tööandjal kogu hüvitise summa tagastada töötukassale.

Juuni eest saavad taotleda toetust ka need, kes on varasemate kuude eest hüvitist saanud. Seega võib töötaja saada hüvitist maksimaalselt kolm kuud senise kahe asemel. 

Töötasu hüvitamise meetme kahe etapi maksumus on umbes 300 miljonit eurot. Töötukassa reservis oli selle aasta alguses 838 miljonit eurot, prognoosi kohaselt on sellest aasta lõpuks alles vähem kui 400 miljonit.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: