Viipemaksete limiit jääb püsima 50 eurole ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Viipemakse rakendus.
Viipemakse rakendus. Autor/allikas: Swedbank

Eriolukorra ajal tekkinud viipemaksete 50-eurone limiit ühe ostu eest jääb kehtima ka edaspidi, lähiajal ei pea enam ka suuremate ostude jaoks kaarti makseterminali sisse panema.

Pangaliidu nõunik Enn Riisalu ütles ERR-ile, et kui varasemalt Eestis kehtinud 25 euro limiidi piiresse jäi 85 protsenti kaardimaksetest, siis 50-eurose limiidi rakendamine võimaldab kontaktivabalt arveldada ligikaudu 95 protsenti kaardimaksetest. Riisalu lisas, et 50-eurone limiit on nüüdseks kasutusel enamikes Euroopa riikides.

"Kuna suurem limiit võimaldab viipemaksena sooritada suurema hulga tehinguid, siis eeldame samuti viipemaksete osatähtsuse kasvu," ütles Riisalu ja lisas, et täpseid järeldusi limiidi tõstmise kohta saab teha alles sügisel.

Pangaliidu andmetel tehakse iga kolmas kaardimakse viipetehinguna. Riisalu selgitas, et rohkem kui kaks kolmandikku jaekaubanduse maksetest teostatakse kaardimaksena.

"Kaarditehingute käibest ca 50 protsenti moodustavad kaardimaksed müügikohas, ca seitse protsenti e-kaubanduse kaardimaksed, ligikaudu 14 protsenti sularaha sissemaksed ja umbes 29 protsenti sularaha väljavõtud," ütles Riisalu.

Kui paljudes välisriikides saab rohkem kui 50-eurose ostu eest tasuda nn online-PIN-iga, siis Eestis see veel võimalik pole. Online-PIN-iga tasumisel tuleb esmalt pangakaardiga makseterminali ees viibata ja siis sisestada PIN-kood, kaarti terminali sisse eraldi panema ei pea.

"Teenuse laialdasem avamine ja vastav kommunikatsioon ootab kriitilise massi terminalitüüpide vastava uuendamise teostamist. Eeldatavasti saame avalikkust online-PIN teenuse avamisest teavitada käesoleva aasta jooksul," ütles Riisalu.

Mobiilmaksete osakaal kasvab

Swedbanki eraisikute panganduse juht Tarmo Ulla ütles ERR-ile, et viimase aasta jooksul on Swedbankis mobiilmaksete kasutajate arv kümnekordistunud ning jätkab igakuist suurenemist. Ulla sõnul oli aktiivseid mobiilmakse kasutajaid aprilli seisuga üle 120 000 kliendi. 

LHV kommunikatsioonijuht Priit Rum ütles ERR-ile, et maikuus tehti kõikidest LHV kaardimaksetest umbes viis protsenti Apple Pay'd ehk iPhone'ide mobiilmakse rakendust kasutades. Rum lisas, et arvestades makseviisi uudsust Eestis, on see tulemus ootuspärane.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve, Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: