Prokuratuur taotleb Kajar Lemberi kriminaalasja osalist lõpetamist

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kajar Lember kohtus. Autor/allikas: Madis Hindre / ERR

Prokuratuuri hinnangul võiks Kajar Lemberi soodustuskelmuse kriminaalasja lõpetada viies kuriteoepisoodis ning kohtule jääks arutada vaid neli episoodi. Lemberi kaitsja meelest peaks aegunuks kuulutama veel suurema osa väidetavast kuriteost.

Prokuratuur usub, et Tartu endine abilinnapea Kajar Lember pettis PRIA-lt välja euroraha. Esialgu süüdistas prokuratuur Lemberit 19 kuriteoepisoodis. Kui prokuratuur Lemberi toimiku läinud sügisel kohtusse viis, lõpetati kriminaalasi kümnes episoodis nende väidetavate kuritegude aegumise tõttu. Eelmise nädala reedel saatis Lõuna ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Margus Gross kohtule taotluse, et toimikute vahelt jäetaks välja veel viis episoodi.

"Prokuratuur ei otsusta kohtu eest. Kohus peab andma ka kaitsjatele aja vastata prokuratuuri taotlusele. Kui kaitsjad oma seisukoha esitavad, siis kohus teeb sellelt pinnalt erinevate seisukohtade põhjal lahendi, mis osa sellest süüdistusest jääb järgi, missugune ei jää," ütles Gross ERR-ile.

Soodustuskelmuse kuritegu aegub viie aastaga. Kui prokuratuur Kajar Lemberi tegemisi uurima hakkas, paluti kohtul Lemberi varale hüpoteek seada. Prokuratuur uskus, et sellega peatub ka kuriteo aegumine. Kuid hiljuti ütles riigikohus, et kuriteo aegumine peatub, kui süüdistatava vara arestitakse.

Lemberi osa kogu kriminaalasjas pole tegelikult kuigi suur. Prokuratuuri taotlus puudutab lisaks Lemberil veel kolme ettevõtet ja ühte kohtupingis istuvat inimest. Nende kõigi puhul taotleb prokuratuur väidetavalt ühe kuriteoepisoodi aegunuks kuulutamist.

Kaitsjate soovid on siiski suuremad. Viimasel kohtuistungil mõned nädalad tagasi taotlesid kaitsjad kriminaalasja osalist lõpetamist nelja inimese ja kolme ettevõtte asjus. Kajar Lemberi kaitsja Margo Lemetti ütles, et tegelikult pole prokuratuuri ettepanekuga rahul ka tema.

"Sellest allesjäänud neljast episoodist veel kolme suhtes on õiguslik vaidlus selgelt käimas. Nimelt prokuratuur ei ole nõustunud kaitsja seisukohaga, et aegumine ei katke ka sellistel juhtudel, kui arestitakse juriidilise isiku vara," sõnas Lemetti.

Lemetti selgitas, et tema hinnangul peaks kuriteo aegumine peatuma ettevõtte jaoks, mille vara arestiti. Aga kui ettevõttega seotud inimeste isiklikku vara ei arestitud, aegusid nende väidetavad kuriteod ikkagi viie aastaga.

Milliste kriminaalasjade millised episoodid tegelikult aegunuks kuulutatakse, selgub 4. augustil, kui kohus asja uuesti arutama koguneb.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: