Vene kodanikud hääletasid Tallinnas Venemaa põhiseaduse üle ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1593619740000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Venemaal toimub kolmapäeval hääletus põhiseaduse muutmise üle, mis võimaldaks president Vladimir Putinil ametis jätkata. Vene kodanikud hääletasid ka välismaal, sealhulgas Eestis.

Peamine kavandatav muudatus põhiseadusesse annab president Vladimir Putinile õiguse kandideerida presidendiks veel kaks korda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eelhääletamise käigus, mis kestis kuus päeva, hääletas ametlikel andmetel üle 55 protsendi valijaskonnast.

Opositsioon juba teatas paljudest rikkumistest nii eelhääletamisel kui ka kolmapäevasel hääletamisel, kuid keskvalimiskomisjoni hinnangul on tegemist valeinfoga ja hääletamistulemusi see ei mõjuta.

"Mingeid tõsiseid rikkumisi ei ole. Ma kontrollisin - siiamaani ei ole ühtegi tõsist rikkumist, mis nõuaks keskvalimiskomisjoni töögrupi või keskvalimikomisjoni enda sekkumist. Ei tahaks liialt vara kinnitada, aga hetkel midagi taolist ei ole. Pöördumiste arv rikkumistest on minimaalne, me jälgime seda väga teravalt," ütles keskvalimiskomisjoni esimees Ella Pamfilova.

Tallinnas Vene suursaatkonnas hääletati kahes kohas - Laial ja Pikal tänaval. Teoreetiliselt andis see kohusetundetule kodanikule võimaluse hääletada kaks korda, sest valijate nimekirju Venemaalt väljaspool ei kasutata.

"Laia tänava osas, ma arvan, sellist ohtu ei ole. Hääletamine toimub ju meie ühise valimiskomisjoni nr 8342 raames. Ja me loodame, et topelthääletamist ei tule. Peale selle me hoiatame kodanikke administratiivvastutuse eest, mille võib saada hääletamiskorra rikkumisest," ütles Vene suursaatkonna minister-nõunik, Tallinna valimiskomisjoni esimees Sergei Nalobin.

Valimisjaoskonnas Vene suursaatkonnas hääletas isegi rohkem valijaid kui eelhääletamisel. Tallinnas käis valimas umbes kaks ja pool tuhat hääletajat.

"Ma lugesin muudatusi ja põhimõtteliselt olen nende kõigiga nõus. Eriti nendega, mis teevad Venemaad tugevamaks. Näiteks muudatus abielu kohta," ütles Irina.

Kuid muudatused mitte ainult ei sätesta põhiseaduses abielu kui liidu mehe ja naise vahel, vaid ka lubavad president Vladimir Putinil kandideerida presidendiks veel kaks korda ja sellega valitseda Venemaad 2036. aastani. Paljud on ka sellega nõus.

"Ta on juba 68 aastat vana. Ta ju ei jää 100. eluaastani, ma arvan. Aga praegu teda on vaja. Tema ametiajal toimusid Venemaal mingid positiivsed muutused. Ma arvan, ta peab ka eadspidi valitsema, kuni ei tule talle mingi teine mantlipärija," rääkis Galina.

Kuid on ka Eestis elavaid Vene kodanikke, kes ei ole sellega nõus - näiteks Pavel, kes tuli Peterburist Tallinna elama viis aastat tagasi.

"Mulle ei meeldinud Venemaal toimuvad protsessid. Üleüldse, ma kardan, et praegune hääletamine on selle negatiivse protsessi lõpp ja antidemokraatliku riigi loomine. Sellepärast ma hääletangi muidugi nende andidemokraatlike põhiseadusemuudatuste vastu," ütles Pavel.

Narvas hääletanutele läksid enim korda pere puudutavad ettepanekud

Narvas hääletamas käinud Vene kodanikele pakkusid kõige rohkem huvi lapsi ja perekonda puudutavad põhiseaduse muudatusettepanekud. Lisaks toetati Putini jätkamist presidendina.

"Lastel on nüüd palju privileege ning veel see, et abielu on mehe ja naise vahel, seda pole minu meelest mõtet arutadagi," ütles Kohtla-Järve elanik Natalja.

Narva elaniku Jekaterina hinnangul võiks Putin kas või eluks ajaks presidendiks jääda. "Suurepärane! Las ta jääb eluks ajaks sellepärast, et ta on hea. Kõik näevad temas konkurenti ja tahavad tast lahti saada, aga meie ei taha," ütles ta.

"Seniks talle asendajat pole, samas on ta riigijuhina elanike jaoks väga palju teinud. Arvan, et las ta veel jääb," ütles Natalja.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: