Venemaal algas põhiseaduste muudatuste eelhääletus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Donat Sorokin/TASS/SCANPIX

Venemaal käib alatest neljapäevast eelhääletamine põhiseaduse muudatuste kohta. Peamine muudatus peaks lubama president Vladimir Putinil kandideerida presidendiks veel kaks korda ja jääda võimule 2036. aastani.

Esimest korda Vene valimiste ajaloos saavad valijad hääletada nädala jooksul enne ametliku hääletamispäeva, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Võimud põhjendavad seda, et vältida esimesel juulil inimeste massilist kogunemist valimisjaoskondades. Sama eesmärgiga lubas keskvalimiskomisjon Moskvas ja Nižni Novgorodis hääletada interneti kaudu. Lisaks saavad kõik valijad, kes ei julge koroonaohu tõttu tulla valimisjaoskonda, tellida valimiskasti koju.

Põhiseadusesse viidaks sisse traditsioonilised väärtused, Jumala mainimine, riigi kohustuse tõsta regulaarselt pensione ja keelata Venemaa territooriumi võõrandamine.

Opositsioon arvab, et hääletamise protseduur ei ole läbipaistev ega aus - kõik teised muudatused peavad varjama peamise, mis lubab Vladimir Putinil valitseda Venemaad 2036. aastani.

"See on suur fiktsioon, mis varjab peamist asja - Putini ametiaegade arvu "nullimine"," kommenteeris Aleksei Navalnõi.

Opositsioon ei ole seni otsustanud, kas tuleb hääletada muudatuste vastu või boikottida hääletamist. Valimisjaoskondadesse tulid täna nii muudatuste toetajad kui ka vastased.

Moskva elanik Konstantin ütles, et paljudes riikides, näiteks Saksamaal, ei ole ametiaegade piirangut. "Merkel oli neli korda. Peamine, et saaks tööga hakkama. Meie põhiseaduse garant saab hakkama, ma arvan," ütles Konstantin.

Paljud aga mäletavad, et Vladimir Putin rääkis mitu korda, et ei kavatse olla president lõpmatult.

"See inimene muudab väga kiiresti oma arvamust. Varem rääkis üht, nüüd teist. Ei tea, minu lähedased ei toeta teda enam, eriti pärast karantiini. Nad kaotasid lootuse selle inimese suhtes, ja kõik," ütles moskvalane Maria.

Hääletamine algas neljapäeval ka välismaal. 144 riigis on tehtud 254 valimisjaoskonda - sealhulgas ka Tallinnas.

Igal juhul on tegemist unikaalse protseduuriga, mida Vene võimud meelega ei nimeta referendumiks. Hääletamise korda täpsustas Vene keskvalimiskomisjon veel tänase hommikuni.

Viimaste uuringute järgi kiidab Putini tööd 62 protsenti venemaalastest. Samasse suurusjärku jääb ilmselt ka rahvaküsitlusel osalemise protsent.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: