Stoicescu põhiseaduse parandustest: Putin saab eluaegse võimu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicescu ütles "Aktuaalse kaamera" stuudiointervjuus, et Venemaa põhiseaduse muutmise refendumi läbiminekus ei maksa kahelda. Tema sõnul kindlustab see president Vladimir Putinile eluaegse võimu.

"Ei maksa kahelda, et referendum läheb läbi. Tegelikult on tegemist etendusega kahes vaatuses. Algselt oli ju see plaanitud niimoodi, et kõigepealt toimub referendum 22. aprillil Lenini 150. sünniaastapäeva puhul ja siis tuleb 9. mail suur paraad, kus siis president Putin saab esineda eluaegse presidendina. Nüüd siis tänu pandeemiale lükati see kõik edasi ja ka ümberpööratult, et kõigepealt toimus siis paraad nüüd 24. juunil ja siis 1. juulil on referendum," rääkis Stoicescu.

"Ilmselt on siin ka loogika selles, et siis peale paraadi püha seitsme päeva jooksul saavad venemaalased rahulikult hääletada nende konstitutsiooni paranduste poolt," lisas teadur.

"See kõik on osa tervikust ja mõeldud selleks, et glorifitseerida mitte ainult mineviku, vaid ka oleviku ehk Putini režiimi," märkis ta.

Stoicescu sõnul on küsimus selles, kui suur osa venelastest põhiseaduse parandusi toetab.

"Ma pakun, et alla 70-protsendise tulemusega nad ei tahaks esineda. See oleks üsna häbiväärne Kremlile. Nii, et kui toetusprotsent on 62 nagu enne kõlas läbi vastavalt küsitlustele, siis küllap seitse päeva võimaldavad neid tulemusi manipuleerida, nii nagu on varemgi seda tehtud," lausus Stoicescu.

Putin kirjutas hiljuti Teise maailma sõja ajalookäsitlusest arvamusartikli, kus avaldas arvamust, et Balti riikide liitmine Nõukogude Liiduga toimus lepingulisel alusel koos kohalike demokraatlikult valitud valitsejate heakskiiduga.

Stoicescu sõnul on sellise arvamusartikli eesmärk Venemaa minevikku ilustada.
"Kui kollektiivne Putin ei ole suuteline oma rahvale paremat tulevikku pakkuma, siis pakutakse paremat minevikku," sõnas Stoicescu.

Stoicescu viitas ka Putini Pervõi kanalile antud intervjuule, kus Putin rääkis põlistest Vene maadest, mida mõned endised liiduvabariigid on endale saanud. "Peale seda referendumit võib tulla halbu üllatusi. Venemaa poliitika võib muutuda agressiivsemaks naabrite suhtes. Või võivad esineda ka teatud territoriaalsed pretensioonid mõnele riigile," sõnas Stoicecsu.

Stoicescu sõnul võib ka näiteks Riigiduuma tühistada Nõukogude Liidu lagunemise lepingu.

"President Putin ütles, et õigus oli küll lahkuda Liidust, aga protseduuri ju polnud," lisas Stoicescu.

Ta ei välistanud, et pretensioone võib tulla ka NATO liikmetele.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: