Nõukogu peatab Aivar Mäe töölepingu kaheks kuuks

{{1593691620000 | amCalendar}}
Foto: Meeli Küttim ja Martin Dremljuga

Rahvusooper Estonia nõukogu otsustas neljapäeval neli tundi kestnud koosolekul peatada peadirektor Aivar Mäe töölepingu kaheks kuuks. Sel perioodil juhib Estonia tegevust tehnikadirektor Taivo Pahmann.

Rahvusooperist öeldi ERR-ile, et tööleping peatatakse alates reedest, 3. juulist.

Nõukogu otsustas sõlmida lepingu tööõiguse eksperdiga. Tema poole saavad kuni 14. augustini oma muredega pöörduda rahvusooperi praegused ja endised töötajad, kellele tagatakse anonüümsus. Sellekohane info ja kontaktid avaldatakse teatri sisekanalites ja kodulehel, seisis pressiteates. 

"Sellest eksperdi poolt esitatud hinnangust saab oluline mõjur ka nõukogu järgnevateks otsustusteks. Ja olgu öeldud, et loomulikult see ekspert järgib pöördujate anonüümsust," ütles ERR-ile rahvusooperi nõukogu uus esimees Ivari Ilja.

Nõukogu koosolekul osalenud usaldusisikute ning töökeskkonna volinikega otsustati täiendada teatri kodukorda põhimõtetega, mille kohaselt tulevikus oleks selge reeglistik, kuidas teatris probleeme turvaliselt ja hoolivalt lahendatakse. 

"Usaldusisikud rääkisid võrdlemisi mitmekesist informatsiooni ja ma arvan, et nõukogu jaoks oli seal ka väga palju olulist, võib-olla ka uut, nii et võiks öelda, et meie järgnevate sammude kavandamisel oli see kohtumine väga oluline," ütles Ilja.

"Võib-olla tänane kohtumine nende usaldusisikutega oli ka üheks aspektiks, mis meid sellise otsuseni viis," ütles Ilja.

Kõigi nõukogu liikmetega on tänaseks rääkinud üks ohver. Politseisse on pöördunud kaks ohvrit, mille alusel politsei ka menetluse alustas.

Ajutine juht on Taivo Pahmann

Ilja sõnul on olemas ka Aivar Mäe asendaja kaheks kuuks. Estoniast kinnitati ERR-ile, et selleks inimeseks on tehnikadirektor Taivo Pahmann.

Nõukogu peab vajalikuks korraldada kõikidele teatri töötajatele koolitusi, et operatiivselt märgata ja lahendada olukordi, kus ilmnevad probleemid kaasaegsete juhtimisstandardite ja erinevate töökeskkonda puudutavate seaduste võimaliku eiramise osas.

Ilja märkis, et kõik neljapäevased nõukogu otsused langetati konsensuslikult. Ta lisas, et on väga hea, et eelmisel reedel ka politsei toimunuga seoses uurimist alustas.

Nõukogu esimehe sõnul on järgmist otsust nõukogult oodata juba enne augusti lõppu.

Aivar Mäe palkas advokaat Paul Kerese

Aivar Mäe saatis pressiesindaja vahendusel ka oma kommentaari, kus ütles, et on andnud meediale ja avalikkusele omapoolsed selgitused ja avalikult vabandanud eraldi kogu Estonia kollektiivi ees.

"Politsei poolt algatatud menetluse erapooletuse tagamiseks ei pea ma õigeks antud teemat rohkem avalikkuses kommenteerida. Olen pöördunud enda õiguste kaitseks õigusnõustaja poole, kelleks on vandeadvokaat Paul Keres," märkis Mäe.

"Meievahelise kokkuleppe kohaselt on tema ainupädevuses anda meediale täiendavaid selgitusi, kui see peaks tema hinnangul olema võimalik ja põhjendatud," lisas Mäe. 

Keres süüdistab ajakirjandust ja peab üheks tõenäoliseks võimaluseks meedia vastu kohtusse minemist.

"See, millele te tunnistajaks olete, on täiesti pretsedenditu character assasination, nagu inglise keeles öeldakse, ühe isiku suhtes. See on väga hoolikalt läbimõeldud, see on väga asjatundlikult ja nutikalt elluviidud ja selle tagajärjeks on käesoleval hetkel lõhe ühiskonnas ja oma kolleegide seas lugupeetud inimese maine täielik hävitamine," rääkis Keres ERR-ile.

Seda, kes Aivar Mäe vastu väidetavat infooperatsiooni korraldavad, ta ei kommenteerinud.

Minister: töötajatel peab olema organisatsioonis hea

Kultuuriminister Tõnis Lukase sõnul on Estonia teatri juhi Aivar Mäega seonduv skandaal ebameeldiv, sest teater on saanud sellega palju negatiivset tähelepanu ja seda ei ole teatril tulevikku vaatamiseks vaja.

"Aivar Mäe kaalub ise oma olukorda nendes süüdistustes. Praegu on tal nii, nagu ta ilmselt nõukogule väljendas, oma kaitseks üht-teist öelda. Minu omapoolne seisukoht on praegu selline, et nagu kaksikute tähtkujule omane, on siin kaks väga selgelt eristatavalt poolt. Esiteks, raske kedagi teist kui Aivar Mäed praegusel ajal, kui Estonia ees seisavad mitmesugused katsumused, ette kujutada Estoniat juhtimas. Teiselt poolt, loomulikult, töötajatel peab olema organisatsioonis hea olla ja mehed peavad käituma rüütellikult," rääkis Lukas "Aktuaalsele kaamerale".

Skandaali taust ja kulg

Eesti Ekspress kirjutas 22. juunil, et rahvusooperi Estonia direktor Aivar Mäe on alandanud ja ahistanud aastaid naiskolleege. Esialgu eitas Mäe süüdistusi ja nimetas neid pahatahtlikeks. Hiljem esitas Mäe avaliku vabanduse.

Eelmisel reedel erakorraliselt kogunenud Estonia nõukogu otsustas käesolevast nädalast puhkusele läinud Mäe esialgu ametisse jätta. Nõukogu teatas siis usaldusisiku appi kutsumisest.

Politsei alustas samuti reedel seksuaalse ahistamise paragrahvi alusel meneltlust selgitamaks välja sündmuste kulg ja episoodid seoses väidetega, et Estonia teatri juht Aivar Mäe on käitunud teatri naissoost töötajate suhtes ebasobivalt.

 

 

 

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Urmet Kook, Merili Nael, Karoliina Hussar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: