Inimesed on tänavu investeerimiskelmidele kaotatud 1,5 miljonit eurot

Sellel aastal on politseile teatatud ligi 70 investeerimispakkumisega seotud kelmusest, mille kahjusumma küünib 1,5 miljoni euroni. Möödunud aastal registreeris PPA ligi 170 sellist pettust, mille kogukahju oli üle 3,4 miljoni euro.

Kõige rohkem juhtumeid on registreeritud jaanuaris, mil neid oli 17, võrdväärselt juhtumeid oli ka juunis (15). Samas registreeriti mais ainult viis juhtumit.

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht Urmet Tambre ütles ERR-ile, et aprill ja mai andsid lootust, et enam nii kergelt petuskeemide ohvriks ei langeta, kuid juuni tõestas jälle vastupidist.

"Juunis registreerisime mitu juhtumit, kus näiline investeerimine sai tegelikult alguse juba mitu kuud varem ning inimesed said nüüd aru, et tegemist on pettusega. Võimalik, et koroonaviiruse levikust tingitud majanduslik ebakindlus sundis inimesi oma rahaga ettevaatlikumalt ümber käima," ütles Tambre.

Osavad petturid suunavad inimesi laenu võtma

Tambre selgitas, et enamasti võtavad kelmid inimesega ühendust telefonitsi, kuid vahel langevad inimesed ka internetireklaamide ohvriks ning alustavad petistega ise suhtlust. Tambre sõnul sai aga laiaulatuslik pettustelaine alguse paar aastat tagasi.

"Kelmid helistavad valimatult kõigile, kelle kontaktid neil on ning tegelikult ei oma tähtust, kui palju on inimesel raha. Alguses kutsutakse katsetama näiteks saja euroga. Inimesele näidatakse arvutiekraanil, kuidas raha platvormil kiiresti kasvab ja juba järgmiseks päevaks on sajast eurost saanud 130," ütles Tambre.

Lisaks on petturid Tambre sõnul tihipeale ka inimesi julgustanud laenu võtma ja lubanud, et raha teenitakse mitmekordselt tagasi.

"Kelmide eesmärk on inimest võimalikult kaua konksu otsas hoida ning võtta kõik, mis võtta annab," sõnas Tambre ja lisas, et strateegiliselt kiirusatakse ka inimesi, et neile ei jääks aega mõtlemiseks.

Petturite ohvriteks langevad inimesed üle Eesti, olenemata vanusest.

Ligipääs pangakontole määrab edasise suhtelmisstrateegia

Tambre sõnul on petiste eesmärgiks võtta üle inimese arvuti, paludes alla laadida kaugjuhtimisprogramm AnyDesk või TeamViewer. Läbi selle saavad nad ligipääsu inimese andetele ja pangakontole, mille järgi saab otsustada, kuidas inimesega edasi suhelda ja kui n-ö tulukas ta on, ütles Tambre.

"Kelmid suhtlevad telefonis väga otsusekindlalt ning kui kuulevad inimeses kahtlust, siis rõhuvad emotsioonidele, öeldes, et nii ei saagi kunagi rikkaks. Tihti kannatanud lihtsalt ei julge kõnet katkestada," sõnas kriminaalbüroo juht.

Tambre sõnul on oluline, et inimesed annaksid kohe pettusest politseile teada, sest enamasti tegutsevad petised välismaal ning nende tabamise taga on rahvusvaheline koostöö.

PPA soovitab inimestel olla väga tähelepanelik

PPA andmetel kasutavad petised praegu veebisaite nagu liquidamp.com, financingfifty.com ja mora-global.com.

Lisaks paneb PPA inimestele südamele, et nad sellistesse pakkumistesse ettevaatlikult suhtuks, teavitaks kohe politseid kahju saamisest, ei jagaks oma andmeid võõrastele ning kahtlase telefonikõne korral blokeeriks helistaja telefoninumbri ning helistaks PPA infoliinile numbril 6123000.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: