Tartu Ülikooli õppejõud petuskeemist: meid päästis omavaheline suhtlus

Foto: Andres Tennus/Tartu Ülikool

Suvel üritasid küberpetturid Tartu Ülikoolilt (TÜ) välja petta ligi 90 000 eurot, kõige hullemast päästis kõrgkooli aga osakondade vaheline suhtlus ja ettevaatlik meel, ütles TÜ majandusteaduskonna õppejõud Kristian Pentus "Vikerhommikus".

Pentus selgitas, et petised tegelesid väga meisterlikult, esinedes nii ülikooli kui ka ülikooli partnerina.

Nimelt suhtlesid kelmid Pentuse sõnul rahvusvahelise ettevõttega, mis võitis ülikooli ühe avaliku hanke ning ütlesid, et nad on TÜ töötajad. Pentus ütles, et neilt saadi kätte arvenumber, mis omakorda esitati ülikoolile.

"Loo teeb eriti kurioosseks see, et teeseldi meie partnerite telefoninumbrit ehk helistati partnerite telefoninumbrilt seda identselt võltsides," sõnas Pentus.

Ülikooli hankeosakond pani aga Pentuse sõnul tähele, et selline arve peaks juba tasutud olema ning suheldi kiirelt teiste osakondadega.

"Aga õnneks just, meil oli suhtlus, et me suhtlesime omavahel ja siis võtsime ka partneriga ühendust, kas olete meile kirja saatnud," ütles õppejõud ja täpsustas, et suure rahvusvahelise ettevõttega tuli mitu päeva kirju vahetada, enne kui korrektne info kätte saadi.

Selgus, et arve on tõepoolest juba tasutud ja seega petturid raha kätte ei saanud, kuid Pentus nentis, et suvisel ajal on paljud töötajad puhkusel ning selline skeem oleks võinud lihtsalt läbi minna.

"Meie hankeosakond tegi avalduse CERT-i ja politsiesse ja meile teadaolevalt seda praegu uuritakse," ütles Pentus ja lisas, et suvel oli suur petuskeemide laine ning TÜ-l vedas, et raha kaduma ei läinud.

Pentus rõhutas, et suured avalikke hankeid korraldavad asutused peaks olema väga ettevaatlikud ja igasuguseid arvenumbritega e-kirju väga tähelepanelikult lugema, sest informatsiooni on näiteks kodulehtedelt väga lihtne kätte saada.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: