Eelarvet kärpiv ERM koondab inimesi ja piirab lahtiolekuaega

Foto: erm.ee

Vaatamata riigi toetusele tuli Eesti Rahva Muuseumil oma tänavust eelarvet ligi 500 000 euro võrra kokku tõmmata, mistõttu seisavad muuseumitöötajad silmitsi koondamiseks. Lisaks on alates septembrist muuseum senise kuue päeva asemel avatud viis päeva nädalas.

Suurem osa Eesti Rahva Muuseumi eelarvest tuleb riigi käest. Tänavu lootis muuseum ka 2,1 miljonit eurot omatulu teenida, aga koroonaviirus ajas plaanid segi. Uues, äsja kokku pandud eelarves arvestatakse omatuluna 900 000 eurot vähem.

Riik tõttas hättasattunud kultuuriasutustele appi, kuid muuseumi direktor Alar Karis tõdeb, et sellest jäi väheks. Nimelt teenib ERM-ile muu hulgas tulu ka köök, muuseumi pood ja ruumide väljarentimine. Sellist saamata jäänud tulu kultuuriministeerium aga ei kompenseerinud. Kokkuvõttes sai ERM riigi käes pisut üle 400 000 euro toetus.

"Sellest 400 000 on meil vaja ju ka ära maksta meie muinasjutunäitus. Nii et reaalselt abi sellest punktist edasi enam väga ei ole," ütles Karis ERR-ile.

Niisiis tuli muuseumil leida võimalus ligi pool miljonit eurot kokku hoida.

"Ja me olemegi teinud suhteliselt raske otsuse, et üksjagu inimesi oleme sunnitud koondama, just restorani ja poe poole pealt. Me peame otsima lahendusi ja need lahendused saavad olla halvad ja väga halvad."

Praeguseks on Eesti Rahva Muuseumi ligi 140 töötajast koondamisteate saanud kuus inimest. Alar Karis ei tea veel, kas koondada tuleb rohkem inimesi või annab riik lisaraha ja mõne inimese võib tööle tagasi kutsuda. Kuue inimese koondamisega siiski suurt eelarveauku ei täida.

"Probleem ei olegi võib-olla ainult selles koroonaviiruses. Ta pigem võimendas neid probleeme. ERM-i rahastamine pärast uue maja valmimist on kogu aeg probleemne," ütles Karis.

Lisaks koondamisele jäävad täitmata mõned niikuinii vabanevad töökohad. Edasi lükati ka üks järgmiseks aastaks plaanitud näitus.

"Mis ju ei ole ka mõistlik, selles mõttes, et muuseum on selleks, et oma esemeid ja teadmisi eksponeerida, mitte nii, et saalid on tühjad."

Muuseumil on plaanis muuta ka lahtiolekuaegasid. Alar Karis ütleb, et alates septembrist pole ERM avatud kuuel päeval nädalas, vaid viiel päeval. Nii esmaspäeval kui teisipäeval hoiavad oma uksed kinni ka paljud teised Tartu muuseumid, teiste seas Tartu Kunstimuuseum, Linnamuuseum ning spordi- ja olümpiamuuseum.

"Me ei pea siis maksma lisatasususid ületöö eest, ehk piirdume kaheksatunnise tööpäevaga nelikümmend tundi nädalas. Eks me vaatame, kuidas see töötab. Alati on võimalik uuesti lahti teha, kui tung on suur. Aga ma arvan, et need külastajad, kes siin sügisel käivad teisipäeval, jaotuvad kenasti ülejäänud päevade peale ära. Ma arvan, et sellest ei tohiks mingit probleemi tekkida."

Kokkuvõttes loodab muuseum aasta lõpuks eelarvega nulli jääda ka siis, kui riik rohkem raha ei anna. Kas ja kui palju toob muuseumile lisatulu eesootav ralli maailmameistrivõistluste etapp, Karis veel ei tea. Ta märgib, et kõigepealt tuleb ralli korraldajatega üksikasjad kokku leppida.

"Esialgsetel andmetel soovib rahvusvaheline organisatsioon, et muuseum suisa kümme päeva oleks suletud, mis kindlasti meile ja minule muuseumijuhina mitte kuidagi ei sobi. Selle asja mõte, miks ta võiks ERM-is olla, on just see, et see toob siia muuseumisse esiteks ka rallisõpru, kes muidu muuseumis ei käi ja teiseks tutvustada Eesti kultuuri ka nendele inimestele, kes siia rallit sõitma tulevad."

Kultuuriministeeriumi asekantsler Merilin Piipuu ütles "Aktuaalsele kaamerale", et valitsus hakkab sügisel arutama, kas muuseumitele tuleks uuesti kriisiabi jagada.

"Mitte ainult ERM-i puhul vaid teiste muuseumite puhul ka, et ministeerium siis ju esialgse kriisiabi muuseumitele andis, mis aitab neid esimestel kuudel, aga sügisel me peame olukorrale uuesti otsa vaatama ja me ei tea, kas teine laine tuleb ja võib-olla tuleb muuseumid uuesti sulgeda," ütles Piipuu.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: