USA-s õppivaid välistudengeid ähvardab väljasaatmine

Foto: SCANPIX/ZUMAPRESS

USA-s kõrgharidust omandavaid välistudengeid – sealhulgas eestlasi – ohustab sügisel riigist väljasaatmine, kui nende ülikoolid otsustavad täielikult e-õppe kasuks. USA valitsuse säärane otsus on tekitanud ülikoolides hämmingut ja segadust, sundides neid ümber tegema viimase nelja kuu kulukaid õppeplaane.

USA immigratsiooni- ja tolliameti otsuse järgi ei saa välistudengid riiki sisse või peavad naasma kodumaale, kui nende ülikoolid viivad sügisel õppetegevuse täielikult internetti. California osariigis asuva Stanfordi ülikooli doktorant Kristo Nurmis ütles, et see teade tuli nagu välk selgest taevast, ilma täiendavate selgitusteta.

"Kas ta puudutab näiteks ainult tudengeid, kes on bakalaureuseõppes Eesti mõistes, kes võtavad loenguid? Samas ka doktorandid võtavad loenguid. Kas see puudutab ka neid, kes ei võta loenguid? Näiteks nagu mina, kes ma olen doktorikandidaat, kirjutan doktoritööd. Kas see puudutab haiglas töötavaid tudengeid? Inimesi, kes tegelevad teadustööga, uurivad praegust viirust?" rääkis Nurmis.

Sügisel on Eesti riiklike stipendiumiprogrammide kaudu USA-s õppimas või sinna suundumas kuus inimest. Praegu oodatakse ülikoolide otsust, millises vormis õppetöö toimuma hakkab, ja alles siis astutakse järgmisi samme.

"Kui nad ei saa minna sihtriiki, siis nad saavad olla online õppes Eestis ja sellel juhul meie stipendiumid säilivad – küll vähendatud kujul, kuna neil ei ole sihtriigis kulusid. "Kui nad saavad naasta Ameerikasse, nii stipendium tõuseb," rääkis Archimedese riiklike kõrgharidusprogrammide büroo vanemspetsialist Anne-Ly Võlli.

Harvardi ülikool ja Massachusettsi tehnoloogiainstituut on juba föderaalvalitsuse kohtusse kaevanud, rõhutades et administratsioon soovib ülikoole justkui sundavada, kuigi koroonaviiruse oht ei ole veel möödas.

"Ameerikas on üle miljoni välistudengi, keda see võib puudutada ja ülikoolidele on nüüd antud kümme päeva reliveerida kõik oma otsused, mis nad on teinud viimased neli kuud ja kõik plaanid. See on väga järsk ja jäme otsus," ütles Kristo Numris.

Samal ajal kui ülikoolid üritavad immigratsiooni- ja tolliameti otsuse ulatuses selgusele jõuda, mõeldakse ka võimalikele lahendustele. Näiteks on räägitud ülikoolilinnakute piiratud avamisest ja välistudengitele mõeldud eriloengutest.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: