Suurbritannia lubab 705 miljonit naela piiride Brexitiks ettevalmistamiseks

Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipp.
Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipp. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Suurbritannia lubas pühapäeval kulutada 705 miljonit naela (788 miljonit eurot) oma piiride ettevalmistamiseks Euroopa Liidust lahkumiseks 31. detsembril.

Raha kulub uute piiripunktide avamiseks, IT-süsteemidele ning 500 töötaja värbamiseks, kes peavad brittide Euroopa ühisturult lahkumisel aitama tagada piirijulgeoleku ning tollikontrolli protseduuride läbiviimise.

Suurbritannia lõpetas Euroopa Liidu liikmesuse 31. jaanuaril ehk pea neli aastat pärast ajaloolist Brexiti-hääletust. Seejuures nõustuti veel aasta lõpuni kestva üleminekuperioodiga, et lõpetada kaubandusläbirääkimised Brüsseliga. 

Kõnelused on läinud aeglaselt, tekitades äriringkondades ärevust.

Viidates koroonaviiruse põhjustatud katkestusele on London juba öelnud, et ei asu kohe Euroopa Liidust imporditavaid tooteid kontrollima, vaid see lükkub edasi juulikuuni. 

Eelmisel nädalal lekkis ajakirjandusse rahvusvahelise kaubanduse ministri Liz Trussi kiri kabinetikolleegile Michael Gove'le, kus väljendatakse muret, et piiritaristu ei pruugi valmis olla ka edasi lükatud tähtajaks.

Ta hoiatas, et tollikontrolli viibimine tekitab õiguslikke probleeme Maailma Kaubandusorganisatsiooniga (WTO) ning lisas: "Ma tahan kinnitust, et me oleme juuliks 2021 suutelised rakendama täielikku kontrolli."

Brexiti ettevalmistamise eest vastutav minister Gove vastas, et valitsus on seda teemat käsitlenud juba kuid ning lubas piiri valmisoleku tagada. 

BBC-le antud intervjuus rääkis ta, et üle 700 miljoni naela eraldatakse taristu ettevalmistamiseks sadamates, tehnoloogiasse investeerimiseks ning selleks, et oleks tagatud vajalik personal.

Uus rahaeraldis puudutab üksnes piiri Suurbritannia ja Euroopa Liidu vahel. Kuna Põhja-Iirimaa saab pärast Brexitit erilise kaubandusstaatuse, siis kavad piiriküsimuste lahendamiseks Iiri Vabariigiga valmivad eelolevatel nädalatel veel eraldi.

Opositsiooniline Tööpartei ütles Trussi kirja kohta, et see näitas valitsuskabineti kasvava kaose ja segaduse meeleolu Brexiti ettevalmistamisel.

Valitsus kavandab ka uut teavituskampaaniat, et inimesi ja ettevõtteid üleminekuaja lõpuga kurssi viia. See kannab nimetust "ÜK uus start: lähme edasi".

Gove'i sõnul puudutab teavitus kõigile mõeldud üksikasjalisi juhtnööre muutuste kohta – alates suurkauplejaist ja lõpetades puhkusele sõitjatega.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: