Euroopa Parlamendi liikmed tahavad Hiina-vastaseid meetmeid

Arvatav uiguuride kinnipidamislaager Hiina Xinjiangi provintsis.
Arvatav uiguuride kinnipidamislaager Hiina Xinjiangi provintsis. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Euroopa Parlamendi liikmed nõuavad meetmeid takistamaks Hiina uiguuride kinnipidamislaagritest tulevate toodete jõudmist Euroopa Liidu turule.

Euroopa Parlamendi liikmed, nende hulgas Urmas Paet, saatsid Euroopa Komisjoni liikmele Phil Hoganile pöördumise, milles nõuavad, et Euroopa Liidu turule ei jõuaks Hiina Xinjiangi piirkonnast tulevad tooted, mis on valminud uiguuride inimõiguste rikkumise hinnaga.

"Hiljuti jõudis avalikkuseni teade, et USA piirivalveametnikud konfiskeerisid 13 tonni juuksepikendusi ja muid juustest tehtud tooteid, mis olid pärit Hiinast uiguuride kinnipidamislaagritest ja mille pakendamiseks on kasutatud sunni- ja lapstööjõudu," ütles Urmas Paet.

"Paljud riigid on juba pikemat aega kutsunud Hiinat üles lõpetama uiguuride tagakiusamine ja kinnipidamislaagritesse saatmine, kuid tulutult. Hiinale need üleskutsed korda ei lähe ning uiguure kasutatakse ka tulu teenimiseks," lisas ta. 

"Euroopa Liit on oluline tegija rahvusvahelises kaubanduses, kuid lisaks seisame ka inimõiguste kaitse eest maailmas," ütles Paet.

Kirjas volinik Hoganile nõuavad Euroopa Parlamendi liikmed, et EL kehtestaks ennetava keelu ettevõttele, mille juuksepikendused USA-s konfiskeeriti ning võtaks luubi alla Hiina Xinjiangi ettevõtted, mille tooted jõuavad EL-i ühtsele turule, et teha kindlaks võimalikud inimõiguste rikkumised.

Samuti soovivad Euroopa Parlamendi liikmed, et Euroopa Liit tõstataks uiguuride kohtlemise probleemi Hiina kaubandusvaldkonna ametiasutustega ning nõuetekohase hoolsuse reegleid laiendataks kõikidele ettevõtetele, kes EL-is tegutsevad. 

Xinjiangi piirkond asub Hiina lääne- ja loodeosas ning seal elab üle 10 miljoni uiguuri. Hiina võimud on saatnud üle miljoni uiguuri sunnitöölaagritesse.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: