Kallas: Hiina käitumine uiguuridega meenutab holokausti

Hiina käitumine oma moslemitest rahvusvähemuse uiguuridega meenutab Natsi-Saksamaa hävitustööd juutide kallal, ütles Reformierakonna esimees Kaja Kallas.

"See on kohutav, mis Hiina teeb uiguuridega. Kõik need paralleelid, mis tekivad Natsi-Saksamaa ja juutidega, on väga hirmutavad," ütles Kallas rahvusringhäälingu (ERR) veebisaates "Otse uudistemajast".

Inimõigusorganisatsioonide ning Läände põgenenud uiguuride väitel on Hiina käivitanud riigi loodeosas Xinjiangi provintsis kampaania, mille käigus seal elavaid uiguure piinatakse, näljutatakse, vägistatakse ja steriliseeritakse, et nende rahvuslik identiteet hävitada. Väidetavalt hoitakse vangilaagrites miljonit uiguuri, et neid Hiina väitel islamiäärmuslusest ümber kasvatada.

Kallas avaldas kahetsust, et Euroopa Liit ei ole suutnud kujundada tugevat ühispositsiooni Hiina suhtes. Tema hinnangul on selle üheks põhjuseks Pekingi investeeringud ja paljude Euroopa riikide tugev sõltuvus Hiina investeeringutest.

Reformierakonna liidri sõnul võiks ka Eesti Hiina suunas kriitilisema positsiooni võtta. Ta tõi esile, et Eesti ei tänanud isikukaitsevahendite tarne eest ametlikult Taiwani, mida Hiina peab oma lahkulöönud provintsiks. "See läheb liiga kaugele," ütles ta kommenteerides Eesti Hiina-poliitikat.

"Mulle tundub, et peaksime olema järjekindlamad. Kui heidame Venemaale ette inimõiguste rikkumist, siis peaksime seda tegema ka Hiina suhtes. Muidu me ei ole usutavad ka Vene suunal," rääkis ta. "Sama moodi - kui Euroopa ei tegele inimõigustega, mis on selle üks tuum ja alusväärtusi, siis kes tegeleb?" küsis Kallas.

Samuti peaks Euroopa Liit panema selgemalt paika reeglid, mis takistaks Hiina ettevõtetel Euroopas üha suuremat mõju haaramast, leidis ta. "Tingimused, millega Hiina saab oma mõjuvõimu kasvatada, on täiesti erinevad Euroopast," ütles Kallas, märkides, et Hiina ettevõtted ei pea järgima selliseid konkurentsi- ja keskkonnanõudeid, mis kehtivad ettevõtetele Euroopas.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: