Sakslasest eurosaadik süüdistab Volkswagenit uiguuride rõhumisele kaasaaitamises

20 000 000. auto valmimine Volkswageni tehases Hiina kirdeosas Jilinis.
20 000 000. auto valmimine Volkswageni tehases Hiina kirdeosas Jilinis. Autor/allikas: SCANPIX / www.imago-images.de

Sakslasest Euroopa Parlamendi saadik Reinhard Bütikofer süüdistas autotootjat Volkswagen kaasosaluses uiguuride vähemuse rõhumisel Hiina võimude poolt Xinjiangi provintsis.

"Volkswagen on ilma südametunnistuseta kompanii," ütles roheliste fraktsiooni kuuluv eurosaadik väljaandele Politico. "Sellised kompaniid on kaasosalised totalitaarse põrgu eest Xinjiangis," lisas ta.

Kommunistliku Hiina võimude tegevus moslemitest uiguuride survestamisel, kus sadu tuhandeid hoitakse vangilaagrites, naisi sundsteriliseeritakse, inimesi piinatakse ja püütakse vägivaldselt ümber kasvatada, on tõusmas üha enam rahvusvahelise politiika tähelepanu alla, tõdeb Politico. Eelmisel nädalal kutsus rühm ametiühinguid ning valitsusväliseid organisatsioone suurettevõtteid nagu Adidas, Nike ja Amazon loobuma allhangetest Xinjiangis.

Samal ajal kui Ameerika Ühendriigid on kehtestanud mõned Xinjiangis toimuva vastu suunatud sanktsioonid, on Euroopa Komisjon seni tõrkunud omapoolsete sammude astumisest, tõdes Bütikofer. Tema kõige teravama kriitika pälvis siiski Volkswagen, millel on Xinjiangi pealinnas Urumqis oma tehas.

Politiiku sõnul eitab autofirma igasugust infot uiguuride rõhumisest Xinjiangis.

Bütikofer kritiseeris ka ettevõtte tegevjuhi Herbert Diessi intervjuud Briti ringhäälingule BBC, milles too ütes, et tal pole infot uiguuride hoidmisest vangilaagrites.

Saksa poliitiku sõnul on Volkswagen eiranud ka näiteks Austraalia strateegilise poliitika instituudi hiljutist raportit, mille kohaselt viiakse uiguure sunniviisiliselt tööle tehastesse üle Hiina. Ülevaate kohaselt on Volkswagen üks ettevõtteid, mis saab uiguuride sunnitööst otseselt või kaudselt kasu.

Volkswagen on lükanud tagasi süüdistused oma Urumqi tehase ja tarnijate osas. "Ei ole olnud märke inimõiguste rikkumistest Urumqi tehases," teatas Volkswagen kirjalikult saadetud avalduses, milles lisas, et neil ei ole ka andmeid uiguuride sunnitööst Volkswageni Hiinas tegutsevate allhankijate tehastes.

Bütikofer on üks rohkem kui 70 Euroopa Parlamendi eri fraktsioonide saadikust, kes tegid pöördumise Euroopa Liidu välispoliitikajuhile Josep Borrellile, milles nõudsid ÜRO sekkumist, et peatada Hiina valitsuse tõsine ja süstemaatiline inimõiguste rikkumine moslemi vähemuse suhtes Xinjiangi regioonis.

Eurosaadikud on ka varem kutsunud Euroopa Komisjoni sekkuma inimõiguste kaitseks, kuid Bütikoferi sõnul pole see seni eriti reageerinud, põhjendades seda vabandusega, et nende käsutuses pole kohaseid õiguslikke instrumente.

"Alati on võimalik avalikustada ja häbistada. Põhiliste inimõiguste rikkumine on nii suur, et me ei saa aktsepteerida lähenemist justkui midagi poleks juhtunud," ütles Bütikofer.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: