Johannes Kert: Kaitseliidu halvustamine siseministri poolt on kohatu

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Johannes Kert Autor/allikas: Rene Suurkaev/ERR

Kaitseliidu vanematekogu liikme ja endise kaitseväe juhatajana ei saa ma kuidagi nõus olla siseminister Mart Helme kriitikaga Kaitseliidu aadressil. See on alusetu halvustamine, kirjutab Johannes Kert.

Tegelikult peaks siseministri ja kaitseministri tülile sisekaitsereservi üle eelnema koroonakriisist kokkuvõtte ja järelduste koostamine. Analüüsida tuleks, kuidas kriisi lahendamisega muu hulgas sisekaitse valdkonnas hakkama saadi. Nendest õppetundidest ja järeldustest ning riiklikust ressursiarvestusest lähtudes saab hakata järgmisi samme astuma.

Pole mingit alust väita, et Kaitseliit ei tulnud talle kriisi ajal antud ülesannetega toime. Jääb mulje, et siseminister ei ole kursis Kaitseliidu struktuurse ülesehitusega. Kaitseliidu malevad jagunevad üldotstarbelisteks, eriotstarbelisteks üksusteks ja sisekaitseüksusteks, millised enamasti just viimase kriisi ajal tegutsesid. Kõige efektiivsem tee valitsuse poolt oleks Kaitseliidu sisekaitseüksuste ülesandeid täpsutada ja laiendada, samuti anda ülesanne struktuuri konkreetse arvuni suurendamiseks ja eraldada selle ülesande täitmiseks vajalik ressurss.

Kaitseliidul on olemas väljaõppebaas ja ettevalmistatud instruktorid, kes saaksid uute üksuse koolitamisega kõige paremini hakkama. Vajadusel saab Kaitseliidu instruktoritebaasi ka täiendada vastavalt ülesande spetsiifikale.

Seni on Kaitseliit saanud suurepäraselt hakkama ka rahvusvaheliste politseilike ülesannetega endises Jugoslaavias, objektide, sealhulgas USA 27. mehhaniseeritud jalaväe diviisi peakorteri kaitsmise ja julgestamisega. Terve rida Kaitseliidu liikmeid on just rahvusvaheliste missioonide kaudu saanud väljaõppe massirahutuste korral käitumiseks. Neile, kes möödunud aegu hästi ei mäleta, tuletan meelde, et just sõjaväepolitsei andis 2007. aastal tsiviilpolitseile vajalikku väljaõpet massirahutuste kontrollimise taktika alal.

Väljaõppesüsteemiga nullist alustamine on väga raske ja tänamatu tegevus ajal, kus võib-olla pisut täiendamist vajav väljaõppesüsteem kõrval juba eksisteerib. Olen olnud kaitseväe väljaõppesüsteemi alguse juures ja seetõttu arvan, et tean, millest räägin.

Ilma otstarbekalt struktureerimata, väljaõppeta ja juhtimiseta on üksus, ükskõik, kuidas me seda ka ei nimetaks, lihtsalt üks "Mahtra sõjavägi", kelle saatuseks on lüüasaamine.

Vabatahtlike organisatsioonidel on oma spetsiifika. Nimelt on tublidel inimestel korralik töö ja siin konkureerib vabatahtlike organisatsioon nii vabale ajale kui ka püüab kohati näpistada tükikese tööajast. Palju sõltub siin tööandja mõistmisest. Tublidel inimestel on enamasti ka perekond, kelle eest on vaja hoolt kanda. Ka siin konkureerib vabatahtlike organisatsioon vabale ajale perekonna arvelt. Kaitseliit on küll püüdnud ehitada üles organisatsiooni, kus ka pereliikmetele võib leida kohase rakenduse, ja sellega tuleb jätkata.

Vabatahtlike organisatsioon konkureerib vabale ajale veel hobide, kultuuriürituste ja palju muuga. Kui nüüd vabatahtlikul tuleb täita riiklikku ülesannet, siis mõjutab see kõiki ülalmainitud aspekte. Tööandja peab kiiresti ja paindlikult leidma sobiva asendaja. Loodetavasti ei leia perekond asendajat, vaid saab vabatahtliku äraolekul ennast kokku võttes ja mõistmisega asjast üle. Hobid muidugi lihtsalt lendavad üle parda. Samal ajal on vabatahtlikul vaja maksta arveid, on need siis laenud, liisingud, elektri- või küttearved. Nii et riigipoolne kompensatsioon ja sotsiaalsed tagatised kriisile reageerimisel on omal kohal.

Ei taha uskuda, et austatud siseminister tahab kasutada neid inimesi vabatahtlikena, kes ei hoia töökohta ega peret, ning kellel on seetõttu palju vaba aega. Võib-olla ei küsi need tegelased küll kompensatsiooni töölt puudumise eest. Vahest lahendab olukorra tõesti vaid supiköök. Samas ei usalda ma sellise kontingendi kätte relvi ega varustust ega ülesannet meie ühiskonda kaitsta.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: